Dienes Zoltán

Mitől tudomány a pszichológia?


Miért jelent a likelihood-hányados bizonyítékot

Fisher 1921-ben állt elő a likelihood kifejezéssel, és azután különböző publikációiban röviden utalt egy a likelihoodot felhasználó következtetési módszer alapjaira. A tankönyveiben található példák telis-tele voltak szignifikanciavizsgálatokkal, így a tudósok figyelme elsősorban ezekre irányult. Mindazonáltal számos szerző, például Edwards (1972) azzal foglalatoskodott, hogy továbbfejlessze Fisher likelihood-használatát; a likelihood-következtetés jellegzetes kisebbségi megközelítéssé nőtte ki magát, amely kisebbségi helyzete ellenére rendíthetetlen híveket vonzott magához. Valójában a likelihood mint matematikai fogalom statisztikusok és alkalmazott kutatást végző tudósok körében széles körű felhasználásnak örvend, de alkalmazására általában a Neyman–Pearson-féle vagy a bayesiánus tradíció technikáinak kontextusában kerül sor. A likelihood-teoretikusok azonban nem csupán úgy tekintenek a likelihoodra, mint a hiba-valószínűséghez vagy a bayesiánus következtetéshez használatos eszközre, hanem úgy, mint a többi tradícióval szembeni alternatívára. Richard Royall, a John Hopkins Egyetem statisztikusa, 1997-es könyvében különösen világosan érvelt a likelihood-következtetés általános alkalmazása mellett. Mi több, e fejezet java részét Royall könyve ihlette. Royall munkássága továbbá egy szimpóziumsorozat ihletője is volt, amelyen ökológusok, statisztikusok és filozófusok vitatták meg a tudományos bizonyíték természetét. Ezt a munkát a Taper és Lele által szerkesztett kötet (2004) foglalja össze. A könyv jól szemlélteti a likelihood-iskola egyre növekvő vonzerejét néhány – bár nem az összes – tudós számára, továbbá azt is, hogy a tudományos és statisztikai következtetés olyan téma, amellyel kapcsolatban a tudósoknak illene tájékozódni és állást foglalni.

Mitől tudomány a pszichológia?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 843 9

Mitől tudomány a pszichológia? Milyen logika húzódik meg a pszichológiai kutatások mögött?

Alapvető fontosságú könyvében Dienes Zoltán a tudományfilozófia és a statisztika kulcsproblémáit mutatja be, melyek közvetlenül és húsba vágóan érintik a pszichológiai kutatás gyakorlatát. A könyv a kutatás és pszichológiaoktatás szempontjából megkerülhetetlen, a hallgatók számára mindeddig nem vagy nehezen hozzáférhető elméleti viták és nagy hatású gondolkodók köré épül. Dienes világos és gördülékeny stílusban ismerteti Popper, Kuhn és Lakatos, Neyman és Pearson, Bayes, Fisher és Royall elképzeléseit.

Széles körű tanítási tapasztalatából kiindulva a szerző példáit a pszichológia tudományos gyakorlatából meríti, így a könyv mind a pszichológiai kutatásmódszertan, mind pedig az elméleti és történeti témákkal foglalkozó szemináriumok és előadások ideális segédkönyve.

Azoknak az érdeklődő haladó tanulóknak és kutatóknak, akik használni szeretnék a könyvben bemutatott statisztikai megközelítéseket, a következő internetes oldalt javasoljuk: http://www.lifesci.sussex.ac.uk/home/Zoltan_Dienes/inference/.

"Egy jó tankönyv legyen jól tanulható, tanítható és számon kérhető. Ez a könyv mindhárom követelményt maximálisan kielégíti, ezenkívül nemcsak tanulságos, hanem szórakoztató olvasmány is: a klasszikus angol humor legkiválóbb hagyományaira épül." (Mérő László)

Hivatkozás: https://mersz.hu/dienes-mitol-tudomany-a-pszichologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave