Zimmer Márta

Arcészlelés


Hormonális hatások az arcészlelésre

Ismert, hogy a hormonok számos viselkedéses és idegi hatást befolyásolnak. Így van ez az arcfeldolgozás egyes folyamatai esetében is. Ezeknél a vizsgálatoknál a legtöbbször nem történik valódi hormonális mérés (nyálból vagy vérből), hanem indirekt módon becsülik meg a hormonszintet. A leggyakrabban használt módszer a nők arcpercepciós képességeinek vizsgálata menstruációs ciklusuk különböző szakaszai alatt. Ennek a ciklusnak négy fázisa van, melyekben a két legfontosabb női nemi hormon, az ösztrogén és a progeszteron szintje arányaiban változik. Tehát ha a ciklus különböző szakaszaiban eltérést találunk az arcészlelési feladatokban (vagy azok valamelyikében), akkor feltételezhető, hogy a nemi hormonok hatással lehetnek egyes dimenziók észlelésére. A másik gyakran használatos módszer az, ha mesterségesen változtatjuk a vizsgált személy hormonszintjét (például tabletta bevitelével). Az eddigiekben azt feltételeztük, hogy a női nemi hormonoknak lehet hatásuk. Azonban ugyanilyen módon az is feltehető, hogy a férfi nemi hormonok – például a tesztoszteron – módosítják arcészlelésünket.


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 858 3

Milyen információk olvashatók le egy arcról? Velünk született vagy tanulás útján szerzett képesség az arcok felismerése? Mit észlel az újszülött egy emberi arcból? Mennyire jó az idős emberek érzelemfelismerése? Mit jelent az arcvakság? Hogyan teljesítünk szemtanúként a rendőrségen? Hol tartanak az arcrekonstrukciós vagy az érzelemfelismerő számítógépes programok? Hasznosak a biztonsági és térfigyelő kamerák? Hogyan működik egy arcfelismerő rendszer a gyakorlatban?

A Pont könyvek sorozat új darabja, az Arcészlelés érthető és logikus válaszokkal szolgál, határozott pontokat téve a kérdőjelek helyére.

Hivatkozás: https://mersz.hu/zimmer-arceszleles//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave