Niese Siegfried

Hevesy György 1885-1966

Tudomány határok nélkül


A neutronaktivációs analízis kidolgozása

Hevesy tiszta ittriummintákat kapott Auer von Welsbachtól, a müncheni Wilhelm Prandtl professzortól és a firenzei Luigi Rolla professzortól. Azt tapasztalta, hogy az ittriummintákat gyakran szennyezte diszprózium. Már korábban, amikor a ritkaföldfém-szulfátok oktahidrátjainak sűrűségét mérte, megállapította, hogy a diszprózium és az ittrium ionrádiusza nagyon hasonló. Ezért volt nehéz szétválasztani őket, és ezért volt nehéz kimutatni az ittriumban nyomokban jelen lévő diszpróziumszennyeződést. A diszprózium ugyanakkor sokkal erősebben aktiválható, mint az ittrium. Mivel a rendelkezésre álló neutronforrással Hevesy és Levi a diszpróziumban indukálták a legerősebb radioaktivitást, csekély mennyiségű diszpróziumvegyületet – vagyis szennyeződést – is ki tudtak mutatni más ritkaföldfém-vegyületekben. Ez adta az ötletet, hogy az aktivált nuklidokat analitikai célokra használják. Eredményeiket 1936-ban publikálták a Nature című folyóiratban.261 Leírták, hogyan azonosították a diszpróziumot az ittriumban, amikor kimutatták neutronbesugárzással aktivált, 2,5 óra felezési idejű izotópját. A mennyiségét pedig úgy határozták meg, hogy összehasonlították a vele egy időben besugárzott standard preparátumok aktivitásával. Hevesynek és Levinek tehát sikerült kimutatnia az ittriumban lévő diszpróziumot, és ezzel megteremtették az aktivációs analízis alapjait.

Hevesy György 1885-1966

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 156 1

Hevesy György (1885–1966) Budapesten született jómódú zsidó család ötödik gyermekeként. Felmenői között kereskedőket, birtokosokat és gyárosokat találunk. Jelentős felfedezések és találmányok fűződnek a nevéhez a fizika, kémia, geológia, biológia és az orvostudomány területén. Felfedezte a hafniumot, nukleáris elemző módszereket dolgozott ki, a nevéhez köthető a röntgenfluoreszcencia-analízis kidolgozása és az izotópszétválasztás, valamint a nukleáris medicina mint tudományág alapjainak lefektetése. 1943-ban kémiai Nobel-díjat kapott „az izotópok nyomjelzőként való alkalmazásáért a kémiai folyamatok vizsgálatában”.

Hevesy korának számos neves tudósát ismerte személyesen, többekkel dolgozott együtt, többekhez fűzte szoros barátság. Siegfried Niese életrajza bemutatja Hevesy tudományos eredményeit és azokat a sokszor nehéz körülményeket, amelyek között ezek születtek. Számos részletet idéz Hevesy levelezéséből. Ezekből egy olyan ember portréját ismerhetjük meg, aki a legnehezebb időkben sem vesztette el a humorérzékét, és tisztelettel tekintett embertársaira.

Hivatkozás: https://mersz.hu/niese-hevesy-gyorgy-1885-1966//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave