Niese Siegfried

Hevesy György 1885-1966

Tudomány határok nélkül


Egy saját neutronforrás beszerzése az Elméleti Fizikai Intézet számára. Részecskegyorsítók építése és alkalmazása

Az intézetben használt neutronforrásokba, amelyek berilliumporral töltött üvegampullák voltak, gyakran kellett új radont (Rn-222 izotópot) pumpálni, ennek a radioizotópnak a felezési ideje ugyanis mindössze 3,6 nap. A 3,6 nap felezési idejű radont egy 1600 év felezési idejű rádiumpreparátumból (Ra-226) nyerték ki. 1935 nyarán Hevesy felvetette, hogy jó lenne, ha az intézet nem függne a Rádiumklinikától a radonbeszerzés tekintetében. Javasolta egy saját rádium–berillium-forrás beszerzését, amelynek erőssége a rádium hosszú felezési ideje miatt évekig konstans marad. A pénz előteremtése érdekében Hevesy befolyásos emberekkel tárgyalt. Meggyőzte őket, hogy Bohr közeledő ötvenedik születésnapja alkalmából ajánljanak fel egy nagyobb összeget az intézet számára, amelyből vehetnek 1 gramm rádiumot. Sikerült összegyűjteni a pénzt: 1935 októberében Bohr 100 000 koronát kapott kézhez.

Hevesy György 1885-1966

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 156 1

Hevesy György (1885–1966) Budapesten született jómódú zsidó család ötödik gyermekeként. Felmenői között kereskedőket, birtokosokat és gyárosokat találunk. Jelentős felfedezések és találmányok fűződnek a nevéhez a fizika, kémia, geológia, biológia és az orvostudomány területén. Felfedezte a hafniumot, nukleáris elemző módszereket dolgozott ki, a nevéhez köthető a röntgenfluoreszcencia-analízis kidolgozása és az izotópszétválasztás, valamint a nukleáris medicina mint tudományág alapjainak lefektetése. 1943-ban kémiai Nobel-díjat kapott „az izotópok nyomjelzőként való alkalmazásáért a kémiai folyamatok vizsgálatában”.

Hevesy korának számos neves tudósát ismerte személyesen, többekkel dolgozott együtt, többekhez fűzte szoros barátság. Siegfried Niese életrajza bemutatja Hevesy tudományos eredményeit és azokat a sokszor nehéz körülményeket, amelyek között ezek születtek. Számos részletet idéz Hevesy levelezéséből. Ezekből egy olyan ember portréját ismerhetjük meg, aki a legnehezebb időkben sem vesztette el a humorérzékét, és tisztelettel tekintett embertársaira.

Hivatkozás: https://mersz.hu/niese-hevesy-gyorgy-1885-1966//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave