Niese Siegfried

Hevesy György 1885-1966

Tudomány határok nélkül


Genfi konferencia az atomenergia békés felhasználásáról

Hevesy és Paneth levelezése 1950 után rendszertelenebbé vált – legalábbis erre utalnak a megőrzött levelek. 1952. március 25-én Hevesy arról írt, hogy Stockholmban találkozott Robert Robinson Nobel-díjas brit kémikussal, akinek kifejtette, mennyire megérdemelne Paneth egy Nobel-díjat a szabadgyökök felfedezéséért. Robinson teljes mértékben egyetértett vele. Paneth május 14-én megírta Hevesynek, hogy Jenny meglátogatta őket, ő maga pedig éppen néhány előadásra készül. Beszámolt a vitákról is, amelyek arról folytak, hogy a szabadgyökök felfedezése valóban Nobel-díjat érdemel-e.

Hevesy György 1885-1966

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 156 1

Hevesy György (1885–1966) Budapesten született jómódú zsidó család ötödik gyermekeként. Felmenői között kereskedőket, birtokosokat és gyárosokat találunk. Jelentős felfedezések és találmányok fűződnek a nevéhez a fizika, kémia, geológia, biológia és az orvostudomány területén. Felfedezte a hafniumot, nukleáris elemző módszereket dolgozott ki, a nevéhez köthető a röntgenfluoreszcencia-analízis kidolgozása és az izotópszétválasztás, valamint a nukleáris medicina mint tudományág alapjainak lefektetése. 1943-ban kémiai Nobel-díjat kapott „az izotópok nyomjelzőként való alkalmazásáért a kémiai folyamatok vizsgálatában”.

Hevesy korának számos neves tudósát ismerte személyesen, többekkel dolgozott együtt, többekhez fűzte szoros barátság. Siegfried Niese életrajza bemutatja Hevesy tudományos eredményeit és azokat a sokszor nehéz körülményeket, amelyek között ezek születtek. Számos részletet idéz Hevesy levelezéséből. Ezekből egy olyan ember portréját ismerhetjük meg, aki a legnehezebb időkben sem vesztette el a humorérzékét, és tisztelettel tekintett embertársaira.

Hivatkozás: https://mersz.hu/niese-hevesy-gyorgy-1885-1966//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave