Niese Siegfried

Hevesy György 1885-1966

Tudomány határok nélkül


Tudós barátok

Hermann Staudinger levélben számolt be róla Hevesynek, hogy a Strasbourgi Egyetem díszdoktorrá avatta, és az ünnepség alkalmából Charles de Gaulle politikai beszédet mondott. Hevesy pedig megírta neki, hogy a Londoni Egyetemen az ő díszdoktorrá avatásán a királynő édesanyja szólalt fel mint az egyetem elnöke. Leveleikben sok szó esett róla, hogy milyen utazásokat terveznek a közeljövőben, és mindketten reményüket fejezték ki, hogy hamarosan újra találkozhatnak. Hevesy gyakran kérte Staudingert, hogy ajánljon neki szállodát, ha olyan helyre utazott, ahol Staudinger már járt: szóba került Braunwald, Sils Maria és Vulpera a svájci Engadinban, valamint Wengen a Berni-Alpokban. Néhány levelében Hevesy régi emlékeket idézett fel. 1960. február 13-án például azt írta: „Néhány nappal a doktori vizsgám után felbukkant a Riekenen a sűrű ködből az akkori rektor, Gerhart von Schulze-Gävernitz jól bebugyolált alakja. Közölte velem, hogy előző nap írta alá a diplomámat.”

Hevesy György 1885-1966

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 156 1

Hevesy György (1885–1966) Budapesten született jómódú zsidó család ötödik gyermekeként. Felmenői között kereskedőket, birtokosokat és gyárosokat találunk. Jelentős felfedezések és találmányok fűződnek a nevéhez a fizika, kémia, geológia, biológia és az orvostudomány területén. Felfedezte a hafniumot, nukleáris elemző módszereket dolgozott ki, a nevéhez köthető a röntgenfluoreszcencia-analízis kidolgozása és az izotópszétválasztás, valamint a nukleáris medicina mint tudományág alapjainak lefektetése. 1943-ban kémiai Nobel-díjat kapott „az izotópok nyomjelzőként való alkalmazásáért a kémiai folyamatok vizsgálatában”.

Hevesy korának számos neves tudósát ismerte személyesen, többekkel dolgozott együtt, többekhez fűzte szoros barátság. Siegfried Niese életrajza bemutatja Hevesy tudományos eredményeit és azokat a sokszor nehéz körülményeket, amelyek között ezek születtek. Számos részletet idéz Hevesy levelezéséből. Ezekből egy olyan ember portréját ismerhetjük meg, aki a legnehezebb időkben sem vesztette el a humorérzékét, és tisztelettel tekintett embertársaira.

Hivatkozás: https://mersz.hu/niese-hevesy-gyorgy-1885-1966//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave