Niese Siegfried

Hevesy György 1885-1966

Tudomány határok nélkül


Hevesy, az interdiszciplináris kutató

Hevesy munkásságának meghatározó vonása interdiszciplináris jellege. Képes volt egy tudományág legújabb eredményeit azonnal felhasználni egy másik szakterület alapvető kérdéseinek megválaszolására. Már az őt érdeklő szakirány tanulmányozása során felismerte annak lényeges, még megoldatlan problémáit, majd rögtön megvizsgálta, hogy az általa kifejlesztett módszerek hozzájárulhatnak-e az adott kérdés megválaszolásához, esetleg tovább kell-e fejleszteni ezeket a módszereket. Hozzáértő beszélgetőtársakat keresett és talált, akikkel megvitathatta az őt érdeklő kérdéseket, illetve együttműködő partnereket más szakterületekről, akikkel megoldhatta a választott feladatokat. Hevesy abban is kitűnt, hogy képes volt nagyon gyorsan elsajátítani más tudományágak számára fontos és szükségesnek tűnő ismereteit. Tudományos tevékenységének interdiszciplináris jellege a freiburgi időszakban a legszembetűnőbb. Ezekben az években tárták fel a természetes radioaktivitás alapjait és fontos alkalmazási lehetőségeit, már minden stabil elemet ismertek, és végül a mesterséges radioaktivitást is felfedezték, amely lehetővé tette az indikátormódszer széles körű biológiai és orvosi alkalmazását. Ezek az új eredmények arra ösztönözték Hevesyt, hogy addigi kutatási területét kibővítse, és a fejlődés új lehetőségeit keresse.

Hevesy György 1885-1966

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 156 1

Hevesy György (1885–1966) Budapesten született jómódú zsidó család ötödik gyermekeként. Felmenői között kereskedőket, birtokosokat és gyárosokat találunk. Jelentős felfedezések és találmányok fűződnek a nevéhez a fizika, kémia, geológia, biológia és az orvostudomány területén. Felfedezte a hafniumot, nukleáris elemző módszereket dolgozott ki, a nevéhez köthető a röntgenfluoreszcencia-analízis kidolgozása és az izotópszétválasztás, valamint a nukleáris medicina mint tudományág alapjainak lefektetése. 1943-ban kémiai Nobel-díjat kapott „az izotópok nyomjelzőként való alkalmazásáért a kémiai folyamatok vizsgálatában”.

Hevesy korának számos neves tudósát ismerte személyesen, többekkel dolgozott együtt, többekhez fűzte szoros barátság. Siegfried Niese életrajza bemutatja Hevesy tudományos eredményeit és azokat a sokszor nehéz körülményeket, amelyek között ezek születtek. Számos részletet idéz Hevesy levelezéséből. Ezekből egy olyan ember portréját ismerhetjük meg, aki a legnehezebb időkben sem vesztette el a humorérzékét, és tisztelettel tekintett embertársaira.

Hivatkozás: https://mersz.hu/niese-hevesy-gyorgy-1885-1966//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave