Niese Siegfried

Hevesy György 1885-1966

Tudomány határok nélkül


Néhány hónap Fritz Habernél Karlsruhéban

Amikor Richard Lorenz 1910-ben elfogadott egy tanszékvezetői állást Frankfurt am Mainban az akkori akadémián, a későbbi egyetemen, Willstätter biztatta Hevesyt, hogy maradjon Zürichben. Azt mondta neki: „A tanársegéd Németországban a professzorhoz tartozik, Svájcban a laboratóriumhoz. Maga csak maradjon itt.” Hevesy azonban az 1909/1910-es őszi félév után inkább Karlsruhéba ment Fritz Haberhez.47 Haber és Hevesy kutatási területe közel állt egymáshoz, mivel Habert is foglalkoztatta a katalizátoros ammóniaszintézis. Haber éppen ekkoriban alkotta meg az első, labortechnikainak még nem nevezhető berendezést, amelyben az általa kifejlesztett eljárással a levegő nitrogénjéből és hidrogénből ammóniát állított elő. A nitrogéntartalmú vegyületekre egyrészt a műtrágyagyártáshoz, másrészt robbanószerek gyártásához volt szükség. Ezzel kiválthatták a tengerentúlról érkező nátrium-nitrát (chilei salétrom) importját. Haber 1918-ban kémiai Nobel-díjat kapott az ammóniaszintézisért. Hevesy apja, Ödön bátyja és több más rokona is nagy kiterjedésű birtokokat igazgattak Magyarországon, amelyeket mintagazdaságokká fejlesztettek. Hevesy tehát tökéletesen tisztában volt a levegő nitrogénjét felhasználó műtrágyagyártási eljárás jelentőségével. Mégis úgy tűnt, hogy Haber és Hevesy törekvései nem teljesen azonosak. Haber saját eljárása szempontjából – tévesen – nagy jelentőséget tulajdonított a nátrium és a kálium folyékony ötvözeteinek oxidációja során bekövetkező elektronkibocsátásnak. Azt akarta, hogy Hevesy ugyanezt a jelenséget vizsgálja cinkolvadék oxidációjánál, Hevesy azonban úgy vélte, hogy ehhez sem a megfelelő eljárás, sem a szükséges berendezések nem állnak rendelkezésére.

Hevesy György 1885-1966

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 156 1

Hevesy György (1885–1966) Budapesten született jómódú zsidó család ötödik gyermekeként. Felmenői között kereskedőket, birtokosokat és gyárosokat találunk. Jelentős felfedezések és találmányok fűződnek a nevéhez a fizika, kémia, geológia, biológia és az orvostudomány területén. Felfedezte a hafniumot, nukleáris elemző módszereket dolgozott ki, a nevéhez köthető a röntgenfluoreszcencia-analízis kidolgozása és az izotópszétválasztás, valamint a nukleáris medicina mint tudományág alapjainak lefektetése. 1943-ban kémiai Nobel-díjat kapott „az izotópok nyomjelzőként való alkalmazásáért a kémiai folyamatok vizsgálatában”.

Hevesy korának számos neves tudósát ismerte személyesen, többekkel dolgozott együtt, többekhez fűzte szoros barátság. Siegfried Niese életrajza bemutatja Hevesy tudományos eredményeit és azokat a sokszor nehéz körülményeket, amelyek között ezek születtek. Számos részletet idéz Hevesy levelezéséből. Ezekből egy olyan ember portréját ismerhetjük meg, aki a legnehezebb időkben sem vesztette el a humorérzékét, és tisztelettel tekintett embertársaira.

Hivatkozás: https://mersz.hu/niese-hevesy-gyorgy-1885-1966//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave