Niese Siegfried

Hevesy György 1885-1966

Tudomány határok nélkül


Hevesy és Paneth a bécsi Rádiumintézetben

1912. december 10-én Hevesy levelet írt Budapestről Fritz Panethnek, amelyben sajnálkozását fejezte ki, amiért Bécsben nem találkoztak. Azt is megírta, hogy szívesen dolgozna együtt Panethtel. Paneth egyetértett a javaslattal, és december 16-i válaszlevelében arról kérdezte Hevesyt, hogyan képzeli az együttműködést. Hevesy menne-e Bécsbe, vagy Panethnek kellene Manchesterbe utaznia. Erre Hevesy december 18-án azt válaszolta: „Úgy tervezem, hogy január végén egy időre Bécsbe költözöm. Örülnék, ha együtt dolgozhatnánk.” Megkérte Panethet, hogy adja át üdvözletét Stefan Meyernek és Victor Hessnek, a magaslati (kozmikus) sugárzás felfedezőjének, akikkel utolsó bécsi látogatása során ismerkedett meg. A két évvel korábban alapított bécsi Rádiumintézet kedvező munkakörülményeket biztosított Hevesy számára, és sok barátot szerzett itt-tartózkodása alatt.

Hevesy György 1885-1966

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 156 1

Hevesy György (1885–1966) Budapesten született jómódú zsidó család ötödik gyermekeként. Felmenői között kereskedőket, birtokosokat és gyárosokat találunk. Jelentős felfedezések és találmányok fűződnek a nevéhez a fizika, kémia, geológia, biológia és az orvostudomány területén. Felfedezte a hafniumot, nukleáris elemző módszereket dolgozott ki, a nevéhez köthető a röntgenfluoreszcencia-analízis kidolgozása és az izotópszétválasztás, valamint a nukleáris medicina mint tudományág alapjainak lefektetése. 1943-ban kémiai Nobel-díjat kapott „az izotópok nyomjelzőként való alkalmazásáért a kémiai folyamatok vizsgálatában”.

Hevesy korának számos neves tudósát ismerte személyesen, többekkel dolgozott együtt, többekhez fűzte szoros barátság. Siegfried Niese életrajza bemutatja Hevesy tudományos eredményeit és azokat a sokszor nehéz körülményeket, amelyek között ezek születtek. Számos részletet idéz Hevesy levelezéséből. Ezekből egy olyan ember portréját ismerhetjük meg, aki a legnehezebb időkben sem vesztette el a humorérzékét, és tisztelettel tekintett embertársaira.

Hivatkozás: https://mersz.hu/niese-hevesy-gyorgy-1885-1966//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave