Niese Siegfried

Hevesy György 1885-1966

Tudomány határok nélkül


Az egyetemi tanári állás elvesztése

Hevesy október közepén tért vissza Magyarországra. Folytatni akarta a megkezdett munkát Gróh Gyulával és Zechmeister Lászlóval. Nem sokkal azután, hogy megérkezett Budapestre, néhány kollégája valóságos kampányt indított, hogy elüldözzék az egyetemről. Rybár István és Pekár Dezső hosszú évekig dolgoztak Eötvös Loránd mellett tanársegédként. Arra számítottak, hogy Eötvös halála után az örökébe léphetnek, és folytathatják a munkát a maguk szűk kutatási területén. A Horthy-kormányzat szeptemberben hatályon kívül helyezett minden kinevezést, amelyről a Tanácsköztársaság idején döntöttek. 1919. október 16-án Hevesy levélben fordult a dékánhoz. „Tudomásomra jutott, hogy különböző hírek vannak forgalomban, melyeknek tárgya a Tanácsköztársaság idején való magatartásom. E körülmény arra késztetett, hogy arra kérjem Méltóságodat, kegyeskedjék oda hatni, hogy ebbeli megvizsgálása mentül előbb megtörténjék.”113 Kérése teljesült: október 21-én megindult az eljárás.

Hevesy György 1885-1966

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 156 1

Hevesy György (1885–1966) Budapesten született jómódú zsidó család ötödik gyermekeként. Felmenői között kereskedőket, birtokosokat és gyárosokat találunk. Jelentős felfedezések és találmányok fűződnek a nevéhez a fizika, kémia, geológia, biológia és az orvostudomány területén. Felfedezte a hafniumot, nukleáris elemző módszereket dolgozott ki, a nevéhez köthető a röntgenfluoreszcencia-analízis kidolgozása és az izotópszétválasztás, valamint a nukleáris medicina mint tudományág alapjainak lefektetése. 1943-ban kémiai Nobel-díjat kapott „az izotópok nyomjelzőként való alkalmazásáért a kémiai folyamatok vizsgálatában”.

Hevesy korának számos neves tudósát ismerte személyesen, többekkel dolgozott együtt, többekhez fűzte szoros barátság. Siegfried Niese életrajza bemutatja Hevesy tudományos eredményeit és azokat a sokszor nehéz körülményeket, amelyek között ezek születtek. Számos részletet idéz Hevesy levelezéséből. Ezekből egy olyan ember portréját ismerhetjük meg, aki a legnehezebb időkben sem vesztette el a humorérzékét, és tisztelettel tekintett embertársaira.

Hivatkozás: https://mersz.hu/niese-hevesy-gyorgy-1885-1966//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave