Niese Siegfried

Hevesy György 1885-1966

Tudomány határok nélkül


Ismét Freiburgban. Hevesy német állampolgárságot kap Baden tartománytól

Az Amerikai Egyesült Államok gazdaságilag jelentősen megerősödött az első világháború után. Az amerikaiak tudományos téren is igyekeztek minél hamarabb behozni a lemaradásukat Európával szemben. Ezt a célt szolgálta – többek között – neves európai tudósok meghívása vendég előadóként amerikai egyetemekre vagy a Rockefeller Alapítvány támogatása, amely az európai tudósok odahaza végzett tudományos kutatásait finanszírozta. Amerikai látogatása során Hevesy is kapcsolatba került a Rockefeller Alapítvánnyal. Az alapítvány hajlandó volt nagyobb összeggel támogatni Hevesy kutatásait és a Freiburgi Egyetem Fizikai Kémiai Intézetének kibővítését, amennyiben Baden tartomány is hozzáteszi a maga részét. A Rockefeller Alapítványhoz benyújtott kérvényében Hevesy három fő kutatási területet jelölt meg: 1. az atommag stabilitásának problémája az elemek gyakoriságával összefüggésben; 2. a diffúzió és az elektrolitok elektromos vezetésének vizsgálata; 3. a kálium és a rubídium radioaktivitásának tanulmányozása. A biológiai kutatásokat Hevesy csupán kiegészítő, másodlagos jelentőségű témaként említette meg. Amikor benyújtotta a kérvényt, a deutériumot még nem fedezték fel.

Hevesy György 1885-1966

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 156 1

Hevesy György (1885–1966) Budapesten született jómódú zsidó család ötödik gyermekeként. Felmenői között kereskedőket, birtokosokat és gyárosokat találunk. Jelentős felfedezések és találmányok fűződnek a nevéhez a fizika, kémia, geológia, biológia és az orvostudomány területén. Felfedezte a hafniumot, nukleáris elemző módszereket dolgozott ki, a nevéhez köthető a röntgenfluoreszcencia-analízis kidolgozása és az izotópszétválasztás, valamint a nukleáris medicina mint tudományág alapjainak lefektetése. 1943-ban kémiai Nobel-díjat kapott „az izotópok nyomjelzőként való alkalmazásáért a kémiai folyamatok vizsgálatában”.

Hevesy korának számos neves tudósát ismerte személyesen, többekkel dolgozott együtt, többekhez fűzte szoros barátság. Siegfried Niese életrajza bemutatja Hevesy tudományos eredményeit és azokat a sokszor nehéz körülményeket, amelyek között ezek születtek. Számos részletet idéz Hevesy levelezéséből. Ezekből egy olyan ember portréját ismerhetjük meg, aki a legnehezebb időkben sem vesztette el a humorérzékét, és tisztelettel tekintett embertársaira.

Hivatkozás: https://mersz.hu/niese-hevesy-gyorgy-1885-1966//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave