Niese Siegfried

Hevesy György 1885-1966

Tudomány határok nélkül


Walter Noddack, Hevesy utódja

A rektor megkérdezte Hevesytől, kit javasolna utódjának. Mivel a freiburgi intézet több röntgenkészülékkel is rendelkezett, Hevesy Walter Noddackot javasolta, a berlini Birodalmi Fizikai–Műszaki Intézet munkatársát, akinek a röntgen-spektrálanalízis volt a fő kutatási területe. Későbbi feleségével, Ida Tackéval nyolc évvel korábban ők fedezték fel a réniumot.245 Noddack elfogadta az állást, de 1941-ben otthagyta Freiburgot a Straßburgi Egyetem kedvéért. Hevesy így emlékezett Noddack távozására: „Amikor Noddack elhagyta Freiburgot, Haas nevű laborszolgája figyelmeztette, hogy mindenképpen vigyen magával mentőövet. Arra gondolt, hogy a vesztes háború után majd menekülnie kell Straßburgból. Tanult főnökével ellentétben a laborszolga előre látta, mi fog történni.” Az illetőt még Hevesy alkalmazta, korábban fűtő volt a vasútnál. Nem sokkal azután, hogy Haas elkezdett dolgozni laborszolgaként, Niels Bohr Freiburgba látogatott. Amikor a laborszolga meghallotta, hogy Bohr híres ember, megkérdezte tőle, hogy ő találta-e fel a bórkenőcsöt.

Hevesy György 1885-1966

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 156 1

Hevesy György (1885–1966) Budapesten született jómódú zsidó család ötödik gyermekeként. Felmenői között kereskedőket, birtokosokat és gyárosokat találunk. Jelentős felfedezések és találmányok fűződnek a nevéhez a fizika, kémia, geológia, biológia és az orvostudomány területén. Felfedezte a hafniumot, nukleáris elemző módszereket dolgozott ki, a nevéhez köthető a röntgenfluoreszcencia-analízis kidolgozása és az izotópszétválasztás, valamint a nukleáris medicina mint tudományág alapjainak lefektetése. 1943-ban kémiai Nobel-díjat kapott „az izotópok nyomjelzőként való alkalmazásáért a kémiai folyamatok vizsgálatában”.

Hevesy korának számos neves tudósát ismerte személyesen, többekkel dolgozott együtt, többekhez fűzte szoros barátság. Siegfried Niese életrajza bemutatja Hevesy tudományos eredményeit és azokat a sokszor nehéz körülményeket, amelyek között ezek születtek. Számos részletet idéz Hevesy levelezéséből. Ezekből egy olyan ember portréját ismerhetjük meg, aki a legnehezebb időkben sem vesztette el a humorérzékét, és tisztelettel tekintett embertársaira.

Hivatkozás: https://mersz.hu/niese-hevesy-gyorgy-1885-1966//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave