Berzeviczy Klára

A német felvilágosodás és klasszika irodalma


Johann Wilhelm Ludwig Gleim

1719. április 2-án született a keleti Harz hegységben, Ermslebenben, 1730-tól a weiningerodei városi iskolában tanult, miután 1735-ben mindkét szülőjét elvesztette, gazdag támogatók segítségével 1739-től a Hallei Egyetemen tanult filozófiát és jogtudományt. Ebben az időben a Hallei Egyetem a pietizmus központja volt. Itt kötött barátságot Johann Nikolaus Götzcel és Johann Peter Uzcal, akikkel együtt Friedrich von Hagedorn példája nyomán kezdtek el anakreotikával foglalkozni. Míg barátai kezdetben fordításokat készítettek, Gleim anakreotikus verseket írt, melyek hamar hírnevet hoztak a számára. A későbbiekben románcokat írt, de drámái és fabulái is ismertek. Hallei tanulmányai 1743-as befejeztével először házitanító lett, majd Markgraf (= őrgróf) Wilhelm von Brandenburg-Schwedt (1700–1775) tábornok vezérkari titkára lett Berlinben. 1747-től a reformációhoz csatlakozott halberstadti káptalan titkára, majd elnyert egy kanonoki stallumot (és vele jövedelmet) a szintén a reformációra tért Stift Walbeckben162 Helmstedt mellett, ami számára az anyagi hátteret biztosította irodalmi tevékenységéhez. 1803. február 2-án hunyt el Halberstadtban.163

A német felvilágosodás és klasszika irodalma

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 236 0

Jelen munka elsősorban magyar szakos hallgatók számára készült azzal a céllal, hogy a német irodalomtörténet egyik fontos korszakáról áttekintést nyújtson a számukra, így nemcsak történelmi időhatárok, de terjedelmi korlátok is megszabták a lehetőségeket, így nem tér ki minden lírai műre, és a drámák közül is csak válogatást ad.

A XVIII. század a modern történettudomány szerint a változások korát jelenti, hiszen e század végét a régi európai társadalom szellemi, társadalmi és politikai rendjének krízise jellemzi. Az odáig vezető út azonban már a XVII. század végén elkezdődött. Ez az a korszak, amely elindítja a modern korhoz vezető folyamatokat. A XVIII. századot kettősség jellemzi: a múltból örökölt struktúrák és intézmények még állnak az egyik oldalon, de a másik oldalon a korszellem a változás irányába mutat, és az újkor igazi kezdetét jelzi. A XVIII. század második felében a német területeken olyan társadalmi viszonyok és intézmények alakultak ki, melyek az irodalmi életre a mai napig jelentős hatást gyakorolnak. Az átalakulás különféle folyamatait összefoglaló néven „felvilágosodás”-nak szokás nevezni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/berzeviczy-a-nemet-felvilagosodas-es-klasszika-irodalma//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave