Berzeviczy Klára

A német felvilágosodás és klasszika irodalma


Minna von Barnhelm, avagy katonaszerencse

Tellheim őrnagy egy berlini fogadóban van, és súlyos anyagi gondokkal küzd, így utolsó értékét, a jegygyűrűjét adja zálogba a fogadósnak. A fogadóba érkező jegyese, Minna von Barnhelm ennek alapján tudja meg, hogy vőlegénye, akiről fél éve nem hallott, ugyanabban a fogadóban van. Minna kiváltja a gyűrűt. Mikor azonban a jegyespár találkozik, Tellheim becsületére hivatkozva nem hajlandó Minnát továbbra is jegyesének tekinteni. Az előzményekből kiderül, hogy Tellheim szászországi állomásozása alatt segítségére sietett a szász rendeknek, és saját zsebéből kifizetett egy komolyabb összeget, amiért cserébe váltót kapott a szászoktól. Emiatt a nemes lelkű cselekedet miatt ismerte meg őt Minna, és szeretett bele, de emiatt van Tellheim most anyagilag szorult helyzetben is, és vádolták meg korrupcióval. Minna elhatározza, hogy tükröt tart Tellheim elé és eljátssza, hogy őt viszont a nagybátyja tagadta ki, ezért ő sem méltó arra, hogy Tellheim hitvese legyen. Ebben a szituációban Tellheim azonnal hajlandó Minnát feleségül venni. Nem sokkal később kiderül, hogy Tellheimet felmentették minden vád alól, és a neki járó összeget is megkapja. Végül megérkezik Minna nagybátyja is, aki áldását adja a jegyesekre.238

A német felvilágosodás és klasszika irodalma

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 236 0

Jelen munka elsősorban magyar szakos hallgatók számára készült azzal a céllal, hogy a német irodalomtörténet egyik fontos korszakáról áttekintést nyújtson a számukra, így nemcsak történelmi időhatárok, de terjedelmi korlátok is megszabták a lehetőségeket, így nem tér ki minden lírai műre, és a drámák közül is csak válogatást ad.

A XVIII. század a modern történettudomány szerint a változások korát jelenti, hiszen e század végét a régi európai társadalom szellemi, társadalmi és politikai rendjének krízise jellemzi. Az odáig vezető út azonban már a XVII. század végén elkezdődött. Ez az a korszak, amely elindítja a modern korhoz vezető folyamatokat. A XVIII. századot kettősség jellemzi: a múltból örökölt struktúrák és intézmények még állnak az egyik oldalon, de a másik oldalon a korszellem a változás irányába mutat, és az újkor igazi kezdetét jelzi. A XVIII. század második felében a német területeken olyan társadalmi viszonyok és intézmények alakultak ki, melyek az irodalmi életre a mai napig jelentős hatást gyakorolnak. Az átalakulás különféle folyamatait összefoglaló néven „felvilágosodás”-nak szokás nevezni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/berzeviczy-a-nemet-felvilagosodas-es-klasszika-irodalma//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave