Hunyadi László, Vita László

Statisztika I.


Ellenőrző kérdések

  1. Miben hasonlít és miben különbözik egymástól a heterogén sokaságok elemzése és az ismérvek közötti kapcsolat leíró elemzése?
  2. Mitől függ, hogy egy összetett viszonyszámot a részviszonyszámok számtani vagy harmonikus átlagaként lehet meghatározni?
  3. Hogyan használható fel a szórásnégyzet-felbontás eredménye annak megítélésére, hogy sikerült-e viszonylag homogén részsokaságokat találni?
  4. Mi a függetlenség és mi a függvényszerű kapcsolat? Mondjon egy-egy példát mindkettőre!
  5. Hogyan mutatható ki a kapcsolat léte a kontingenciatáblázat elemzése útján?
  6. Sorolja fel a megismert szorossági mérőszámokat! Mitől függ, hogy melyiket használjuk a kapcsolat szorosságának a mérésére? Sorolja fel a százalékként értelmezhető és nem értelmezhető szorossági mérőszámokat!
  7. Hogyan mérhető az asszociációs kapcsolat szorossága? Mi nehezíti meg a Cramer-féle asszociációs együttható értékelését és összehasonlítását?
  8. Mi a PRE eljárás lényege, és melyek a meghatározásának lépései?
  9. Milyen fajta kapcsolatok szorosságának jellemzésére alkalmas a szórásnégyzet-hányados?
  10. Milyen következtetés vonható le abból, hogy r=0?

Statisztika I.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 221 6

E tankönyv a gazdaságtudományi képzési terület hallgatóinak alapképzésére szánt két féléves statisztikai tananyag első félévi része. Tartalma összhangban van a megfelelő HEFOP-ajánlásokkal. Könnyen kijelölhető belőle azonban a társadalomtudományi képzési terület hallgatóinak szóló egy féléves tananyag is. Ez a kötet a statisztika alapfogalmait és a leíró szemléletű statisztikai elemzés standardnak mondható eszköztárát ismerteti. A leíró elemzésen belül először a sokaság egy ismérv szerinti elemzését mutatja be, amit a sokaság több ismérv szerinti elemzésének tárgyalása – ezen belül a két ismérv közötti kapcsolat jellemzése – követ. A kötet második fele az intenzitási viszonyszámok standardizálással történő összehasonlítását, az érték-, ár- és volumenindex-számítást és az idősorok elemzését tartalmazza. Az anyag tanulását a fontosabb fogalmak jegyzéke, ellenőrző kérdések és a fejezetek végén található kiegészítések könnyítik meg, melyeken többek között megtalálható a tankönyv szemléltető példáinak az Excellel kivitelezett megoldása is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/hunyadi-vita-statisztika-i//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave