Keszler Borbála, Lengyel Klára

Kis magyar grammatika


A szóösszetétel fogalma, jellemzői

A szóösszetétel az egyik leggyakoribb szóalkotásmódunk, mellyel szinte korlátlan mértékben növelhetjük szótári szavaink számát. A szóösszetétel során két vagy több szó összekapcsolásával hozunk létre új lexémát, melyet alaki felépítése alapján összetett szónak nevezünk, például: virág + illat = virágillat; tégla + gyár = téglagyár; illetőleg: képeslap, tejfehérje, ide-oda, labdarúgócsapat, kék-zöld-sárga. Az összetett szavak a mondatok szókapcsolataiból vagy egyéb mondatrészletekből származnak, illetőleg azokra vezethetők vissza. Például: a vonat füttye (birtokos jelzős szintagma) → vonatfütty; teste és lelke (kapcsolatos mellérendelő szintagma) teste-lelke. Hagyományos nyelvtani felosztásuk ezért a szókapcsolatok osztályozását követi.

Kis magyar grammatika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 059 964 1

A mű a magyar nyelvtan alapvető kézikönyve. A kötet rendszerezetten és közérthetően mutatja be a magyar nyelv felépítését és szabályait elsősorban a nyelvhasználat nézőpontjából. A grammatika modern nyelvleírási módszerrel közelíti meg az alaktan, szófajtan, szóalaktan és mondattan rendszerét. Hasznos alapmű az általános iskolai tanulóknak, a középiskolásoknak, az egyetemi hallgatóknak, valamint a magyar nyelvet oktató, tanító tanároknak.

A KIS MAGYAR GRAMMATIKA bőséges példatárral, sok táblázattal és elemzési gyakorlatok bemutatásával segíti használóit a magyar nyelvtani ismeretek elsajátításában, mélyítésében vagy éppen felfrissítésében.

Szerzői az Eötvös Loránd Tudományegyetem oktatói.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keszler-lengyel-kis-magyar-grammatika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave