Keszler Borbála, Lengyel Klára

Kis magyar grammatika


Az elvonás

Elvonásnak nevezzük azt a jelenséget, amikor egy egyszerű szóról leválasztunk egy (vagy több) meglévő vagy vélt szóelemet – toldalékot, tőmorfémát, összetételi elő- vagy utótagot –; a maradék szóelemet vagy szóelemcsoportot pedig teljes szóként kezdjük használni. Például: kajál → kaja, zabál → zaba (az -l igevégződést képzőnek fogjuk fel, és elvonásával főneveket hozunk létre). Összetett szavak részeinek elvonásával keletkezett lexémák: (automobil →) autó, (villamoskocsi →) villamos, (trolibusz →) troli, (videomagnó →) videó, (mobiltelefon →) mobil stb. Elvonhatjuk a szóalakból a szótövet is, így a toldalék „emelkedik” szóvá: (szürrealizmus, szimbolizmus, impresszionizmus stb. ) izmus(ok); (százszoroz, többszöröz, sokszoroz →) szoroz; (borítsuk, fessük →) suksüköl, suksük-nyelv (továbbképzéssel, illetőleg összetett szóban); (én tudnák, fognák →) nákol (továbbképzéssel).

Kis magyar grammatika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 059 964 1

A mű a magyar nyelvtan alapvető kézikönyve. A kötet rendszerezetten és közérthetően mutatja be a magyar nyelv felépítését és szabályait elsősorban a nyelvhasználat nézőpontjából. A grammatika modern nyelvleírási módszerrel közelíti meg az alaktan, szófajtan, szóalaktan és mondattan rendszerét. Hasznos alapmű az általános iskolai tanulóknak, a középiskolásoknak, az egyetemi hallgatóknak, valamint a magyar nyelvet oktató, tanító tanároknak.

A KIS MAGYAR GRAMMATIKA bőséges példatárral, sok táblázattal és elemzési gyakorlatok bemutatásával segíti használóit a magyar nyelvtani ismeretek elsajátításában, mélyítésében vagy éppen felfrissítésében.

Szerzői az Eötvös Loránd Tudományegyetem oktatói.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keszler-lengyel-kis-magyar-grammatika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave