Keszler Borbála, Lengyel Klára

Kis magyar grammatika


A népetimológia (szóértelmesítés) és a szóferdítés

Népetimológiának nevezzük azt a jelenséget, amikor a beszélők a számukra idegen, ismeretlen hangzású szavakat a maguk számára értelmesítik, érthetővé teszik oly módon, hogy a már meglévő szavakhoz, szóelemekhez hasonítják őket. Ilyen szavunk például a kárókatona, mely a török qara qatna [karakatna] szókapcsolatból származik; a számszeríj, mely a szláv szamosztrel ’magától lövő’ szóból alakult át a következő folyamatban: → szamoszerigy → számszerigy → számszeríj. 20. századi példák: pufajka ( orosz fufajka ’vattakabát’); gémkapocs (gemkapocs ← angol gem [δʒem] ’sokszínű drágakő’ – ez volt az illető kapcsokat gyártó cég neve); durrdefekt ( a német Durchdefekt szóból).

Kis magyar grammatika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 059 964 1

A mű a magyar nyelvtan alapvető kézikönyve. A kötet rendszerezetten és közérthetően mutatja be a magyar nyelv felépítését és szabályait elsősorban a nyelvhasználat nézőpontjából. A grammatika modern nyelvleírási módszerrel közelíti meg az alaktan, szófajtan, szóalaktan és mondattan rendszerét. Hasznos alapmű az általános iskolai tanulóknak, a középiskolásoknak, az egyetemi hallgatóknak, valamint a magyar nyelvet oktató, tanító tanároknak.

A KIS MAGYAR GRAMMATIKA bőséges példatárral, sok táblázattal és elemzési gyakorlatok bemutatásával segíti használóit a magyar nyelvtani ismeretek elsajátításában, mélyítésében vagy éppen felfrissítésében.

Szerzői az Eötvös Loránd Tudományegyetem oktatói.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keszler-lengyel-kis-magyar-grammatika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave