Keszler Borbála, Lengyel Klára

Kis magyar grammatika


Az igeragozás

Igeragozáson az igető jelekkel és ragokkal való toldalékolását, igei paradigmán (ragozási soron) pedig ezeknek a toldalékoknak a rendszerét értjük. Az ige nyelvtani jelentései (kategóriái) szorosan összefüggenek az ige mondatbeli szerepével, tehát azzal, hogy az ige a mondat állítmánya. Az ige magán viseli az alany számának és személyének megfelelő jelöltséget (igei személyrag), képes utalni a tárgyi bővítményének határozott vagy határozatlan voltára (általános vagy határozott ragozás), ezenkívül jelentős szerepet játszik a mondat egyes nyelvtani jelentéseinek megteremtésében (mód- és időjelek, egyes képzők, igekötők).

Kis magyar grammatika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 059 964 1

A mű a magyar nyelvtan alapvető kézikönyve. A kötet rendszerezetten és közérthetően mutatja be a magyar nyelv felépítését és szabályait elsősorban a nyelvhasználat nézőpontjából. A grammatika modern nyelvleírási módszerrel közelíti meg az alaktan, szófajtan, szóalaktan és mondattan rendszerét. Hasznos alapmű az általános iskolai tanulóknak, a középiskolásoknak, az egyetemi hallgatóknak, valamint a magyar nyelvet oktató, tanító tanároknak.

A KIS MAGYAR GRAMMATIKA bőséges példatárral, sok táblázattal és elemzési gyakorlatok bemutatásával segíti használóit a magyar nyelvtani ismeretek elsajátításában, mélyítésében vagy éppen felfrissítésében.

Szerzői az Eötvös Loránd Tudományegyetem oktatói.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keszler-lengyel-kis-magyar-grammatika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave