Berán Eszter, Berta Judit, Csabai Krisztina, Márkus Lilla, Medgyesi Patricia

Fejlődéslélektan gyakorlatok


Az érzelmek kifejezésének fejlődése

Születésünk pillanatától képesek vagyunk környezetünk tudtára adni negatív és pozitív érzelmi állapotunkat. E kezdeti differenciálatlan jelzésekből az első hónapok során kibontakoznak alapérzelmeink. A 2. hónap során megfigyelhető az emberi arc látványára megjelenő szociális mosoly. 4–6 hónapos babák dühösek lesznek, ha egy kívánt ételt vagy játékot elveszünk tőlük. Az ismeretlen személy közeledésére hat-hét hónapos babák félelemmel reagálnak (Lewis, 2008). 18–24 hónapos korra tehető az éntudat kialakulása, mely fontos állomás az érzelmek fejlődésében. Számos összetett érzelem, mint a zavar, büszkeség vagy empátia, az én másokhoz való viszonyával van összefüggésben. A beszéd megjelenése az érzelmek kifejezésében és megértésében is új lehetőségeket nyit meg. A morális érzelmek, mint a bűntudat, szégyen megjelenésének feltétele a társadalmi normák, szabályok ismerete, melyek hároméves kor körül jelennek meg először (Lewis, 2008). Hároméves korra a gyermekek már számos összetett érzelmet is képesek kifejezni és észlelni. Az érzelmek megértése sok esetben még kezdetleges. Az idegrendszer érése és hosszú tanulási folyamat szükséges ahhoz, hogy az érzelmek működését megértsük és érzelmeinket adaptív módon tudjuk használni.

Fejlődéslélektan gyakorlatok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 471 5

A jegyzet elsősorban a pszichológia BA képzésben részt vevő hallgatóknak készült, a Fejlődéslélektan 1. és 2. Gyakorlat tárgyak segédanyagaként, a gyakorlat során érintett témák könnyebb feldolgozásához, rendszerezéséhez. Mindemellett haszonnal forgathatják mindazon más szakos hallgatók is, akiknek tanulmányai a fejlődéslélektan gyakorlati területéhez is kapcsolódnak.

A gyakorlatok tematikájának összeállításakor több célt is figyelembe vettünk. A gyakorlati órák során a hallgatók óvodás és kisiskolás korú gyermekekkel végeznek játékos feladatokat, mely során empirikus tapasztalatot szereznek az elméletben megtanult jelenségekről, a megfigyelés különböző helyzeteiről szereznek élményt, és a gyerekekkel való kapcsolatfelvételt is gyakorolják. Ez a hármas cél segíti részben az elméleti anyag jobb megértését és elmélyítését, részben pedig alapjául szolgálhat a gyerekekkel való későbbi munkához.

Hivatkozás: https://mersz.hu/fejlodeslelektan-gyakorlatok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave