Berán Eszter, Berta Judit, Csabai Krisztina, Márkus Lilla, Medgyesi Patricia

Fejlődéslélektan gyakorlatok


Az érzelmek társas szerepe

Az érzelmeknek fontos társas funkciót tulajdonítunk: az érzelmek észlelése, kommunikációja az emberi kapcsolatteremtés és fenntartás eszköze. Társas képességeinket elsősorban a családban a szülőktől tanuljuk. A testvérekkel töltött idő biztonságos tanulási terepként szolgálhat a kortárs kapcsolatok kialakításában. A szülőknek lehetőségük van arra, hogy konfliktusok esetén közbelépjenek, és ezáltal tanítsák a gyerekeket a gördülékeny együttműködésre. A kapcsolati képességek a kortárs csoportokban méretődnek meg. Óvodáskorban a felnőttek még rendelkezésre állnak, ha a gyerekek segítséget igényelnek az együttműködésben, később azonban már elvárás, hogy önállóan boldoguljanak a kortársakkal. Ahhoz, hogy egy csoportba sikeresen beilleszkedjünk és számunkra kielégítő módon tudjunk kapcsolódni, együttműködni másokkal az érzelmi képességek mellett további társas képességekre is szükség van. A szociálisan kompetens egyén képes egy csoportban elérni saját céljait, anélkül, hogy a többiek érdekeit ezáltal megsértené. A szociális hatékonyság egy sor kognitív, érzelmi, kommunikációs és viselkedéses képesség függvénye, melyeket társas képességeknek nevezünk (Szabó, 2011):

Fejlődéslélektan gyakorlatok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 471 5

A jegyzet elsősorban a pszichológia BA képzésben részt vevő hallgatóknak készült, a Fejlődéslélektan 1. és 2. Gyakorlat tárgyak segédanyagaként, a gyakorlat során érintett témák könnyebb feldolgozásához, rendszerezéséhez. Mindemellett haszonnal forgathatják mindazon más szakos hallgatók is, akiknek tanulmányai a fejlődéslélektan gyakorlati területéhez is kapcsolódnak.

A gyakorlatok tematikájának összeállításakor több célt is figyelembe vettünk. A gyakorlati órák során a hallgatók óvodás és kisiskolás korú gyermekekkel végeznek játékos feladatokat, mely során empirikus tapasztalatot szereznek az elméletben megtanult jelenségekről, a megfigyelés különböző helyzeteiről szereznek élményt, és a gyerekekkel való kapcsolatfelvételt is gyakorolják. Ez a hármas cél segíti részben az elméleti anyag jobb megértését és elmélyítését, részben pedig alapjául szolgálhat a gyerekekkel való későbbi munkához.

Hivatkozás: https://mersz.hu/fejlodeslelektan-gyakorlatok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave