Berán Eszter, Berta Judit, Csabai Krisztina, Márkus Lilla, Medgyesi Patricia

Fejlődéslélektan gyakorlatok


A mentalizáció szerepe az erkölcsi fejlődésben

A mentális nézőpontváltás képessége lehetővé teszi, hogy a viselkedésszabályozás a másik belső világáról való tudás alapján alakuljon. Ennek fejlődése két lépcsőben alakul. Az első szakasz a 3–5 év kor között megjelenő egocentrikus szint, melyben a gyermek saját nézőpontja dominál. Ebben a szakaszban a gyermek nem észleli, hogy a társ(ak) nem feltétlenül ugyanúgy értelmezik az eseményt, ahogyan ő. Az emberekről alkotott fogalma differenciálatlan, nem minden esetben képes szétválasztani az emberek fizikai jellemzőit a pszichológiai jellemzőiktől, mindemellett nincs pontos képe a társas együttműködésről, kortárskapcsolatait a térbeli közelség és a közös játék határozza meg. A második, differenciált szubjektív szakasz 4–9 év között alakul, fő jellemzője, hogy a gyermek tudja, mások tőle eltérően szemlélhetik a helyzetet, így megpróbálja megérteni mások nézőpontját, de ebben nem feltétlenül jut helyes eredményre. Ebben a szakaszban az emberekről alkotott fogalma differenciálódik, felismeri a szándékos cselekvést, mert a viselkedés a látható megnyilvánulásokból kikövetkeztethető. Megértik, hogy saját mentális állapotaik változhatnak, ahogy másoknak is vannak sajátos mentális állapotaik. Kortárskapcsolataikban a terveik attól függnek, hogy mások mit akarnak, ami a kooperáció alapjává válik (Bereczkei, 2008).

Fejlődéslélektan gyakorlatok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 471 5

A jegyzet elsősorban a pszichológia BA képzésben részt vevő hallgatóknak készült, a Fejlődéslélektan 1. és 2. Gyakorlat tárgyak segédanyagaként, a gyakorlat során érintett témák könnyebb feldolgozásához, rendszerezéséhez. Mindemellett haszonnal forgathatják mindazon más szakos hallgatók is, akiknek tanulmányai a fejlődéslélektan gyakorlati területéhez is kapcsolódnak.

A gyakorlatok tematikájának összeállításakor több célt is figyelembe vettünk. A gyakorlati órák során a hallgatók óvodás és kisiskolás korú gyermekekkel végeznek játékos feladatokat, mely során empirikus tapasztalatot szereznek az elméletben megtanult jelenségekről, a megfigyelés különböző helyzeteiről szereznek élményt, és a gyerekekkel való kapcsolatfelvételt is gyakorolják. Ez a hármas cél segíti részben az elméleti anyag jobb megértését és elmélyítését, részben pedig alapjául szolgálhat a gyerekekkel való későbbi munkához.

Hivatkozás: https://mersz.hu/fejlodeslelektan-gyakorlatok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave