Szabó Lajos

Időskori demenciák családi, társadalmi és pszichológiai vonatkozásai


A hozzátartozók számára létrehozott támogató csoport

A hozzátartozók számára szervezett támogató csoport a gondozó családtagok segítésében gyakran alkalmazott, elterjedt módszer. Zarit is felhívja a figyelmet arra, hogy e csoport hatékonysága jóval nagyobb, ha a gondozó családok segítésének komplex programjához illeszkedik (Zarit-Orr-Zarit, 1985). A csoportban a résztvevők tapasztalati tudásának megosztásán, az információnyújtáson és a felmerülő nehézségek jobb megértésén túl jelentős szerepet játszanak a csoportterápiákban nagyon fontos – Irving Yalom magyarul is megjelent ismert munkájában leírt – „gyógyító" tényezők (Yalom, 1975). Ezek közül a hozzátartozói támogató csoportban fontosnak tartjuk a remény fenntartását, azt a hitet, hogy a visszafordíthatatlan leépülési folyamat ellenére úrrá lehetünk az újra és újra felmerülő nehézségeken. Ennek a reménynek a fenntartását segíti a csoporttársak által használt és bevált megbirkózási stratégiák megismerése, valamint a proaktív gondozási szemlélet megerősítése. Jelentős felismerés a csoportban az, hogy mások is hasonló nehézségekkel küzdenek, és nem vagyunk egyedül. Ez a felismerés segíthet a gondozó családokban gyakori szégyen és bűntudat oldódásában. A csoport közösségének együttérzése, az érzelmi támasz nyújtása, a csoportban erősödő szolidaritás és a növekvő csoportkohézió nagyon jelentős tényezői a gondozó családtagok „túlélésének”. Azt láthatjuk, hogy a gondozó családtagok gyakran elvesztik emberi kapcsolataikat, izolálódnak, magukra maradnak, és számukra a csoport jelenti sokszor az egyetlen kapaszkodót.

Időskori demenciák családi, társadalmi és pszichológiai vonatkozásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 438 8

Az időskori szellemi leépülés korunk egyik legfélelmetesebb problémája. Sokan rettegnek tőle, miközben meglepően keveset tudnak róla. Ha szakembereket kérdezünk, rendszerint igen borúlátóak, és úgy érzik, hogy a tisztességes gondozáson túl nem sokat tehetünk.

Szembe kell néznünk azzal is, hogy az ellátási hátterek elégtelenek, és a gondozó családok nagy terheket hordozva gyakran magukra maradnak. Ez a könyv a gondozásnak és a gondozó családok támogatásának olyan útjait mutatja be, amelyek egy átalakuló gondozási kultúrában esélyt kínálnak arra, hogy a demenciával küzdők és gondozóik egy támogató környezetben minél tovább megőrizhessék önmagukat, egy élhető élet apró örömeit és emberi kapcsolataik kölcsönösségét. A könyv fontos üzenete, hogy a demenciával küzdő idősek nehézségeik ellenére autonóm felnőtt emberek a megélt lét tapasztalataival, érzésekkel, vágyakkal, az emberi kapcsolatok megőrzésének igényével, és egyben olyanok, akiknek támaszra van szükségük, hogy boldogulni tudjanak az egyre nehezebben megfejthető világban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-idoskori-demenciak-csaladi-tarsadalmi-pszichologiai-vonatkozasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave