Szabó Lajos

Időskori demenciák családi, társadalmi és pszichológiai vonatkozásai


A hozzátartozói szervezetek szerepe a gondozó családok segítésében

A hozzátartozói támogató csoportról szólva már utaltunk arra, hogy ösztönöznünk kell a résztvevők csatlakozását olyan, a hozzátartozókat tömörítő szervezetekhez, amelyek széles körű társadalmi aktivitást mutatnak, érdekképviseletet látnak el, és olyan támogató hátteret biztosítanak a gondozó családoknak, amely segíti a hosszú távú gondozás során felmerülő nehézségek kezelését. (Ennek elemei például az információk az új kezelési eredményekről és stratégiákról, az ismeretterjesztő kiadványok, a gondozási gyakorlatot segítő tanfolyamok, a rendszeres találkozók, fórumok szervezése, az adatbázisok intézmények és szakemberek eléréséhez, az önkéntes segítők regisztere, a kapcsolatok más szervezetekkel.) A hozzátartozóknak írt kiadványok rendszerint tartalmazzák a demenciával kapcsolatos internetes források és a különféle szervezetek honlapjainak elérését (például Koenig Coste munkája végén közel ötven szervezet elérhetőségét találhatjuk meg, Koenig Coste, 2003). A világban megtalálható sok száz kisebb regionális szervezeten túl kiemelkedő szerepet játszanak a nagy nemzetközi szervezetek – ilyen Európában az Alzheimer Europe (www. alzheimer-europe.org) vagy az Alzheimer Disease International (www. alz.co.uk).

Időskori demenciák családi, társadalmi és pszichológiai vonatkozásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 438 8

Az időskori szellemi leépülés korunk egyik legfélelmetesebb problémája. Sokan rettegnek tőle, miközben meglepően keveset tudnak róla. Ha szakembereket kérdezünk, rendszerint igen borúlátóak, és úgy érzik, hogy a tisztességes gondozáson túl nem sokat tehetünk.

Szembe kell néznünk azzal is, hogy az ellátási hátterek elégtelenek, és a gondozó családok nagy terheket hordozva gyakran magukra maradnak. Ez a könyv a gondozásnak és a gondozó családok támogatásának olyan útjait mutatja be, amelyek egy átalakuló gondozási kultúrában esélyt kínálnak arra, hogy a demenciával küzdők és gondozóik egy támogató környezetben minél tovább megőrizhessék önmagukat, egy élhető élet apró örömeit és emberi kapcsolataik kölcsönösségét. A könyv fontos üzenete, hogy a demenciával küzdő idősek nehézségeik ellenére autonóm felnőtt emberek a megélt lét tapasztalataival, érzésekkel, vágyakkal, az emberi kapcsolatok megőrzésének igényével, és egyben olyanok, akiknek támaszra van szükségük, hogy boldogulni tudjanak az egyre nehezebben megfejthető világban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-idoskori-demenciak-csaladi-tarsadalmi-pszichologiai-vonatkozasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave