Szűts Zoltán

A digitális pedagógia elmélete


Online kollaborációs felület

A világháló egyik specifikus, a web 2.0 előfutáraként értelmezhető jelensége a 2001-ben született wiki platform, amely jelentősen átírta a tudáskezelés gutenbergi hagyományban megszokott sémáit, és egyre komolyabb szerepet kapott a tanulási és tanítási folyamatokban. A wikik egy konkrét példája, a Wikipédia nyomtatott enciklopédiákkal szembeni egyértelmű előnye multimediális tartalma, amely nem csupán képek és videók belinkelését jelenti, de bizonyos szócikkek meg is hallgathatók. Például a görög vagy hindu mitológiáról szóló hangos leírás azért is hasznos, mert az olvasó a pontos kiejtésről is tájékozódhat. Már szóltunk róla, hogy az internet megjelenésével és elterjedésével gyökeres változás történt az információszerzés, -átadás, -tárolás és -feldolgozás mintázataiban, de az online közösségek tagjainak aktivitásában is. Ezek a platformok a proaktív online felhasználói részvételre építenek. Ennek az aktivitásnak több szintje van. A legaktívabb részvétel esetében a tanulók közösen hoznak létre tartalmakat a tanár irányításával a platformon, szócikkeket írnak, dokumentumot, elmetérképet vagy közös prezentációt készítenek.

A digitális pedagógia elmélete

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 585 9

A kötet a digitalizáció és a hálózati lét természetéből fakadó pedagógiai kérdéseket az online kommunikáció és média kérdéseivel strukturális összefüggésben jeleníti meg. A mű célja a pedagógiai gyakorlattal szerves egészet alkotó elméleti keretrendszer megalkotása, amely közös nevelés-, illetve média- és kommunikációtudományi elveken alapszik.

Szűts Zoltán definíciója szerint a digitális pedagógia az osztálytermi vagy távoktatási módszertanok, gondolkodásmódok, szervezési folyamatok és munkaformák olyan egysége, amely infokommunikációs eszközökre, képernyőkre, adatbázisokra és digitális tartalmakra épül.

A szerző nem titkolt szándéka megtalálni az egyensúlyt a technooptimizmus és -pesszimizmus között, miközben lándzsát tör a tudatos digitálistechnológia-használat jól azonosítható előnyei mellett.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szuts-a-digitalis-pedagogia-elmelete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave