Szűts Zoltán

A digitális pedagógia elmélete


Mobileszközök, szabadon írható web 2.0-ás platformok az oktatásban

A 2004 és 2015 közötti egy évtizedes korszakot két, egymástól független, mégis szinergiát teremtő erő jellemzi. Az egyik erő az infokommunikációs eszközök méretének csökkenése és ezzel együtt hordozhatóságuk jelentős mértékű növekedése, a másik pedig a minimális technikai tudás és digitális kompetencia birtokában is írható online, web 2.0-ás platformok tömeges megjelenése.1 A web 2.0 jelenségéhez kapcsolódik az újmédia fogalma is. Forgó Sándor szerint az újmédia „nem csupán egy korszak […] kronologikusan fejlődő médiakörnyezet-változatait jelenti (offline, online eszközöket és hálózati alkalmazásokat), hanem az adatbázis-logikán alapuló felhasználói (civil) tartalomszervezés/előállítás egyéni és közösségi lehetőségét is, melyben a narratívaalkotás sajátos egyéni változatai jelennek meg”.2

A digitális pedagógia elmélete

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 585 9

A kötet a digitalizáció és a hálózati lét természetéből fakadó pedagógiai kérdéseket az online kommunikáció és média kérdéseivel strukturális összefüggésben jeleníti meg. A mű célja a pedagógiai gyakorlattal szerves egészet alkotó elméleti keretrendszer megalkotása, amely közös nevelés-, illetve média- és kommunikációtudományi elveken alapszik.

Szűts Zoltán definíciója szerint a digitális pedagógia az osztálytermi vagy távoktatási módszertanok, gondolkodásmódok, szervezési folyamatok és munkaformák olyan egysége, amely infokommunikációs eszközökre, képernyőkre, adatbázisokra és digitális tartalmakra épül.

A szerző nem titkolt szándéka megtalálni az egyensúlyt a technooptimizmus és -pesszimizmus között, miközben lándzsát tör a tudatos digitálistechnológia-használat jól azonosítható előnyei mellett.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szuts-a-digitalis-pedagogia-elmelete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave