Szűts Zoltán

A digitális pedagógia elmélete


Mikrotartalmak csökkentett összetevőkkel

A mikrotartalom szintén módszertani elem, nem komplex módszertan. Létrehozása, befogadása osztálytermen belül vagy osztálytermen kívül is történhet. Mivel a tapasztalatok szerint a tanulók figyelme egyre rövidebb ideig tarható fenn, a képekből és rövid szöveges magyarázatból álló mikrotartalmak igazodnak a felgyorsult információbefogadási szokásokhoz. A gondolategységnyi mikrotartalmak környezetében a kisebb terjedelmű tananyagok alkalmazása növeli az önálló tanulás népszerűségét. A mikrotartalmak használata az oktatásban különösen hatékony, amikor a tanulók korábbi ismereteit kívánjuk felfrissíteni kisebb kiegészítésekkel, egy korábban felmerült problémára akarunk gyors választ adni, vagy amikor az átadni kívánt ismeretek gyorsan változnak, mint például az informatikában. A mikrotartalmak kutatásával is foglalkozik az MTA BME OCD Nyitott Tananyagfejlesztés Kutatócsoport, amelynek 2019 és 2020 között a szerző szenior kutatója volt. A mikrotartalom létrehozása során a szerző saját adatainak rögzítésétét követően megadja a cím, a kép és a szöveges mező tartalmát, valamint rövid szavak vagy kifejezések formájában a tartalmi egység egészét jellemző három-öt címkét.1

A digitális pedagógia elmélete

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 585 9

A kötet a digitalizáció és a hálózati lét természetéből fakadó pedagógiai kérdéseket az online kommunikáció és média kérdéseivel strukturális összefüggésben jeleníti meg. A mű célja a pedagógiai gyakorlattal szerves egészet alkotó elméleti keretrendszer megalkotása, amely közös nevelés-, illetve média- és kommunikációtudományi elveken alapszik.

Szűts Zoltán definíciója szerint a digitális pedagógia az osztálytermi vagy távoktatási módszertanok, gondolkodásmódok, szervezési folyamatok és munkaformák olyan egysége, amely infokommunikációs eszközökre, képernyőkre, adatbázisokra és digitális tartalmakra épül.

A szerző nem titkolt szándéka megtalálni az egyensúlyt a technooptimizmus és -pesszimizmus között, miközben lándzsát tör a tudatos digitálistechnológia-használat jól azonosítható előnyei mellett.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szuts-a-digitalis-pedagogia-elmelete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave