Csizmadia Zoltán, Rechnitzer János (szerk.)

Az önvezető járművek világa

Társadalmi hatások és kihívások


A használat körülményei, az önvezető járművek hatása a közlekedési szokásokra

A vizsgálatok során többféle módszerrel tettek kísérletet arra, hogy feltárják azokat a használati módokat, illetve közlekedési helyzeteket, amelyek fennállása esetén a potenciális használók jobb megoldásnak, kényelmesebbnek, illetve hatékonyabbnak tartják az önvezető autókat. A legegyszerűbb módszer a különböző használati körülmények értékelése, illetve preferenciasorrendek felállítása ezekkel kapcsolatban. Az eredmények azt mutatják, hogy a leginkább vonzónak tartott opciók azok, amelyek a monoton közlekedési szituációkban váltják ki a sofőr munkáját, a különböző környezetek értékelésénél az autópályán való közlekedés esetén való használatot tartották a leginkább valószínűnek a megkérdezettek (Continental, 2013; Payre–Cestac–Delhomme, 2014; Deloitte, 2017a, 2017b). a stresszes vezetési szituációkban való használattal kapcsolatban jobban megoszlanak a vélemények, a kevés tapasztalattal rendelkezők, illetve a fiatalabbak ilyen körülmények között is jelentős arányban rábíznák magukat a technológiára, viszont sokan nyilatkoztak úgy, hogy az autó sofőr általi irányítását megbízhatóbbnak tartják zsúfolt városi környezetben (Payre–Cestac–Delhomme, 2014; Continental, 2015).

Az önvezető járművek világa

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 629 0

A járművek világa a nagy változások korát éli. Az elektromobilitás együtt jár a digitalizáció látványos terjedésével, a járművek és a közlekedési módok átalakulásával, csakúgy mint az eszközök és az emberek viszonyának radikális módosulásával. Az önvezető jármű az egyik szimbóluma a korábbi magatartásokat, viszonyokat, gazdasági bázisokat és intézményeket felforgató innovációs hullámnak.

A hazai szakirodalomban nem találkozhatunk a járműfejlesztés- és gyártás új irányának gazdasági és társadalmi hatásait feldolgozó átfogó kiadvánnyal. A szerzők a Széchenyi István Egyetemen egy kutatási program keretében dolgozták fel az önvezető járművek ökoszisztémájának legfontosabb társadalmi összefüggéseit. A tanulmánykötetben a téma hét kutatója elemzi a gép és az ember kapcsolatának változását a technológia fejlődés viszonylatában, de betekintést adnak a gazdasági, társadalmi hatásrendszerek bonyolult szövetébe, felvázolják a járműgyártást átrendező Ipar 4.0 rendszer alapjait, a városfejlődés és a járművek elképzelhető trendjeiről olvashatunk, valamint a hazai automobilitás sajátosságairól nyerünk ismereteket.

A kötet második része az első átfogó, országos léptékű, lakossági körben végzett az önvezető járművek ismeretére és fogadására irányuló reprezentatív kérdőíves felmérés eredményeit mutatja be. Képet kaphatunk arról, hogy mennyire élénk és nyitott a járművek új generációja iránti érdeklődés, és hogy milyen aggályok és bizonytalanságok fogalmazódnak meg a jövő elkerülhetetlen fejlődési irányaival szemben.

Ajánljuk a kötetet mindazoknak, akiket érdekelnek a ma és a holnap járművei, azok hatása az életünkre a termeléstől a fogyasztáson át az életmódig, valamint azoknak is, akik el kívánnak gondolkodni a ma emberének a jövőre vonatkozó vízióiról.

Hivatkozás: https://mersz.hu/csizmadia-rechnitzer-az-onvezeto-jarmuvek-vilaga//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave