Csizmadia Zoltán, Rechnitzer János (szerk.)

Az önvezető járművek világa

Társadalmi hatások és kihívások


Új technológiákhoz való viszony

Egy innovatív, újszerű szolgáltatás megjelenése nem lesz azonnal népszerű, és a felhasználók száma sem azonnal növekszik, azonban minden esetben kimutathatóak szabályszerűségek az újdonságok terjedésében. A fogyasztóknak mindig lesz egy olyan szegmense, akik hajlandóak időt és pénzt áldozni arra, hogy valami újszerű dolgot próbáljanak ki akkor, amikor az még nem általánosan elterjedt, és mindig lesznek olyan csoportjai a társadalomnak, akik vagy anyagi, vagy egyéb mentális gátak miatt nem válnak felhasználóvá. Felvetésünk szerint az újdonságot könnyebben befogadók csoportja hajlamosabb olyan tevékenységek megtervezésére a jövő önvezető járműveiben, amire a kevésbé nyitott személyek nem lennének képesek. Az innovatív eszközök befogadását egyrészt a már az illető tulajdonában (otthonában) található és okosnak mondható, innovatív eszközök és szolgáltatások számával, és azok használati gyakoriságával másrészt a fentiekben leírt innovációkhoz és újdonságokhoz való viszony szubjektív önbesorolással képzett csoportjaival, továbbá a minket körülvevő újszerű technológiákkal kapcsolatos értékítéletet mérő változókkal közelítettük meg. Az új technológiákhoz való hozzáállás tekintetében, egy kivétellel, nem találtunk szignifikáns kapcsolatot az önvezető járművekben tervezett tevékenységekkel, míg a másik három változó esetében jóval több (hat-hat) összefüggés is kimutatható volt (11.6. táblázat). A szociodemográfiai változókhoz hasonlóan itt is a gyenge kapcsolatok domináltak. Az út megfigyelése változó megoszlását ebben az esetben sem befolyásolta egyik fent felsorolt elemünk sem.

Az önvezető járművek világa

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 629 0

A járművek világa a nagy változások korát éli. Az elektromobilitás együtt jár a digitalizáció látványos terjedésével, a járművek és a közlekedési módok átalakulásával, csakúgy mint az eszközök és az emberek viszonyának radikális módosulásával. Az önvezető jármű az egyik szimbóluma a korábbi magatartásokat, viszonyokat, gazdasági bázisokat és intézményeket felforgató innovációs hullámnak.

A hazai szakirodalomban nem találkozhatunk a járműfejlesztés- és gyártás új irányának gazdasági és társadalmi hatásait feldolgozó átfogó kiadvánnyal. A szerzők a Széchenyi István Egyetemen egy kutatási program keretében dolgozták fel az önvezető járművek ökoszisztémájának legfontosabb társadalmi összefüggéseit. A tanulmánykötetben a téma hét kutatója elemzi a gép és az ember kapcsolatának változását a technológia fejlődés viszonylatában, de betekintést adnak a gazdasági, társadalmi hatásrendszerek bonyolult szövetébe, felvázolják a járműgyártást átrendező Ipar 4.0 rendszer alapjait, a városfejlődés és a járművek elképzelhető trendjeiről olvashatunk, valamint a hazai automobilitás sajátosságairól nyerünk ismereteket.

A kötet második része az első átfogó, országos léptékű, lakossági körben végzett az önvezető járművek ismeretére és fogadására irányuló reprezentatív kérdőíves felmérés eredményeit mutatja be. Képet kaphatunk arról, hogy mennyire élénk és nyitott a járművek új generációja iránti érdeklődés, és hogy milyen aggályok és bizonytalanságok fogalmazódnak meg a jövő elkerülhetetlen fejlődési irányaival szemben.

Ajánljuk a kötetet mindazoknak, akiket érdekelnek a ma és a holnap járművei, azok hatása az életünkre a termeléstől a fogyasztáson át az életmódig, valamint azoknak is, akik el kívánnak gondolkodni a ma emberének a jövőre vonatkozó vízióiról.

Hivatkozás: https://mersz.hu/csizmadia-rechnitzer-az-onvezeto-jarmuvek-vilaga//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave