Csókási Krisztina, Teleki Szidalisz Ágnes (szerk.)

Sorsunk - jelenünk

Tanulmányok Prof. Dr. Kiss Enikő Csilla köszöntésére


Az apa és a halál

Az „apai funkció” a freudi pszichoanalízisben a veszteséghez (az anyai tárgy és az omnipotencia elvesztése), az alárendelődéshez, a vágy elérhetetlenségéhez, a bensővé tett törvényhez, az énideálhoz és a szimbólumhasználati kapacitáshoz kapcsolódik, amely lehetővé teszi az olyan összetett mentális folyamatok alkalmazását, mint a szublimáció (Oliveira, 2020). Köztudott, hogy Freud – klinikai tapasztalatai, önanalízise és minden bizonnyal feldolgozatlanul maradt „anyakomplexusa” (Kramer, 2015) következtében – a pszichoszexuális fejlődés fallikus fázisában megjelenő Ödipusz-komplexust, a gyermek szülők iránt érzett vágyainak ambivalenciáját helyezte pszichológiai elméleteinek középpontjába, amiben az apának kitüntetett szerep jut. Elméletei nyomán főként az úgynevezett pozitív Ödipusz-komplexus leírása vált ismertté (szerelmi vágy az ellenkező nemű szülő iránt és ellenséges érzések az azonos nemű, rivális szülő felé), de a negatív forma (az előbb említett konstelláció ellentéte) és a kevert verziók is gyakorta előfordulnak (Laplanche és Pontalis, 1994).

Sorsunk - jelenünk

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 829 4

A Sorsunk – jelenünk cím egyfelől metaforaként jeleníti meg Kiss Enikő Csilla professzor asszony életművének ívét, másfelől kijelöli annak jelentős kutatási területeit, melyeket a kötet négy nagy témakör köré szerveződve magában foglal. Szondi Lipót életét és sorsanalitikus munkásságát négy, a művészetpszichológia témakörét öt tanulmány, a reziliencia és a személyiség pozitív erőforrásainak kérdéskörét tizenöt, míg a mindfulness pszichológiai megközelítését két tanulmány érinti a kötetben a szerzők, az egyes témakörök kitüntetett, hazai és nemzetközi fórumokon is ismert és hivatkozott szakértőinek tolmácsolásában.

E témakörök a hazai és nemzetközi tudományos életnek jelenleg is kurrens, széles körben kutatott, valamint a gyakorlati pszichológiai munkának is méltán jelentős témái, alappillérei, számos olyan kérdéskört is magukban foglalva, melyek a hétköznapi diskurzusban is népszerű helyet töltenek be. Így e kötet jelentős, akár hiánypótló magyar nyelvű szakirodalmi forrásként méltán gazdagíthatja a hazai pszichológiai irodalmat, miközben számot tarthat a művelt nagyközönség figyelmére is, gyarapítva a mindennapi lélektani ismeretek körét.

Jelen kötet Kiss Enikő Csilla professzor asszony több évtizedes munkássága és a hazai, illetve nemzetközi személyiség-lélektan gazdagításához és kiműveléséhez kötődő, széles körű és messze ható tudományos, oktatói-kutatói életműve előtt kíván tisztelegni a munkatársak, kollégák és a tanítványok tolmácsolásában.

Hivatkozás: https://mersz.hu/teleki-csokasi-sorsunk-jelenunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave