Csókási Krisztina, Teleki Szidalisz Ágnes (szerk.)

Sorsunk - jelenünk

Tanulmányok Prof. Dr. Kiss Enikő Csilla köszöntésére


Gyász és kreativitás mélylélektani megközelítésben

Közismert, hogy a kreativitást és a gyászt is Freud tette először mélylélektani vizsgálat tárgyává, noha konkrét összefüggéseket nem fogalmazott meg a kettő között. Az alkotófolyamat és az alkotó személye 1907 és 1910 között állt Freud figyelme középpontjában (Kőváry, 2017), míg korszakalkotó Gyász és melankólia című tanulmánya pár évvel később jelent meg (Freud, 1997/1917), amelyben a depressziót (melankóliát) az elégtelen, félresiklott gyászfolyamat eredményeként értelmezi. A kreativitás, a gyász és a melankólia (depresszió) kapcsolatát azonban nem ő, hanem barátjának, Ferenczi Sándornak a tanítványa, Melanie Klein tárta fel először. Klein szerint (Segal, 1997/1973) a depresszivitás, a gyász és a kreativitás a személyiségfejlődés inherens része, amit a depresszív pozícióval és annak a megoldásával kapcsolatos elméletében fejtett ki. Klein szerint az én és az érzelmi tárgykapcsolatok két, általa pozíciónak nevezett korai „valóságkezelő” konstelláción keresztül öltenek formát az embergyermek belső világában, amelyek sajátos tárgykapcsolatokból, szorongásokból és elhárításokból szövődnek. Az első, úgynevezett paranoid-szkizoid pozícióra az jellemző, hogy a gyermek tudattalanjában a „libidinózus” és az „agresszív” ösztönkésztetések hatására folyamatosan szélsőséges, az ösztöntárgyra irányuló fantáziaképződmények jönnek létre (szenvedélyes, impulzív szeretet és pusztító harag, irigység, mohóság). Ezek cirkuláris (értsd: a projekció és az introjekció meghatározta) kapcsolatban állnak az anyai tárgy felől érkező szeretetteljes és elhanyagoló benyomásokkal, vagyis az internalizálódó érzelmi tapasztalatokat mindig átszínezik a fantáziák, az introjektumok pedig meghatározzák a további fantáziaprojekciókat.

Sorsunk - jelenünk

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 829 4

A Sorsunk – jelenünk cím egyfelől metaforaként jeleníti meg Kiss Enikő Csilla professzor asszony életművének ívét, másfelől kijelöli annak jelentős kutatási területeit, melyeket a kötet négy nagy témakör köré szerveződve magában foglal. Szondi Lipót életét és sorsanalitikus munkásságát négy, a művészetpszichológia témakörét öt tanulmány, a reziliencia és a személyiség pozitív erőforrásainak kérdéskörét tizenöt, míg a mindfulness pszichológiai megközelítését két tanulmány érinti a kötetben a szerzők, az egyes témakörök kitüntetett, hazai és nemzetközi fórumokon is ismert és hivatkozott szakértőinek tolmácsolásában.

E témakörök a hazai és nemzetközi tudományos életnek jelenleg is kurrens, széles körben kutatott, valamint a gyakorlati pszichológiai munkának is méltán jelentős témái, alappillérei, számos olyan kérdéskört is magukban foglalva, melyek a hétköznapi diskurzusban is népszerű helyet töltenek be. Így e kötet jelentős, akár hiánypótló magyar nyelvű szakirodalmi forrásként méltán gazdagíthatja a hazai pszichológiai irodalmat, miközben számot tarthat a művelt nagyközönség figyelmére is, gyarapítva a mindennapi lélektani ismeretek körét.

Jelen kötet Kiss Enikő Csilla professzor asszony több évtizedes munkássága és a hazai, illetve nemzetközi személyiség-lélektan gazdagításához és kiműveléséhez kötődő, széles körű és messze ható tudományos, oktatói-kutatói életműve előtt kíván tisztelegni a munkatársak, kollégák és a tanítványok tolmácsolásában.

Hivatkozás: https://mersz.hu/teleki-csokasi-sorsunk-jelenunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave