Benczes Réka, Kövecses Zoltán

Kognitív nyelvészet


40 Maga a „jelentésintegráció” kifejezés Zsilka Jánostól (1978) származik. Bár Zsilka nézetei alapvetően eltérnek a kognitív nyelvészet jelentésfelfogásától, elméletének bizonyos aspektusai hasonlóságot mutatnak azzal. Ahogyan arra Ladányi (2001: 340) rámutat, Zsilka is „hangsúlyozza a szintaxis és a szemantika összefüggését: elméletében úttörőnek számít az a mai tipológiában és szintaxiselméletekben egyre központibb szerepet kapó gondolat, hogy az igék lexikai szemantikai osztályozódása meghatározza szintaktikai viselkedésüket […] felfogásában a jelentéskomponensek nem rögzített univerzális szemantikai primitívumok, hanem a jelentések egymásra vonatkoztatásából előálló, egyszerre állandó és dinamikusan változó jelentéselemek.”

Kognitív nyelvészet

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 734 0

A 14 fejezetet, szószedetet és különálló magyar nyelvű bibliográfiát is tartalmazó szakkönyv a kognitív nyelvészet legfontosabb területeit, meghatározó fogalmait és módszereit mutatja be.

Az első átfogó magyar bevezetés a kognitív nyelvészetbe.

Bevezetés a kategorizáció, fogalmi modellezés és keretezés, metonímia, metafora, figyelem, alak-háttér elrendezés, perspektívaváltás, sematizáció, testesültség, erődinamika, mentális terek és a fogalmi integráció elméletébe.

A nemzetközi és a magyar kognitív nyelvészeti szakirodalom integrálása.

A kognitív nyelvészet új magyar terminológiai rendszere.

A jelentés feldolgozásához szükséges alapvető megértési folyamatok elemzése.

Ábrák és táblázatok a főbb fogalmak és folyamatok illusztrálásához.

A szakkönyvet haszonnal forgathatják a nyelvészet oktatásában részt vevő tanárok, hallgatók és diákok, a tudományos kutatók és a széles nagyközönség: mindazok, akik a kognitív nyelvészeti kérdések tudományos alapjaiban tájékozódni kívánnak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kovecses-benczes-kognitiv-nyelveszet//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave