D. Molnár Éva

Tudatos fejlődés

Az önszabályozott tanulás elmélete és gyakorlata


Az önszabályozott tanulás fejlesztése

Az iskolai szituációkban zajló tanulás legtöbbször a pedagógus által irányított, amely során a tanulási folyamat megtervezése, nyomon követése és ellenőrzése a pedagógus feladatai közé tartozik. Ritkán van alkalmuk a diákoknak arra, hogy dönthessenek, saját célokat, tanulási terveket fogalmazzanak meg, ezeket nyomon kövessék és a végeredményt értékeljék. Ennek hátterében több magyarázat is meghúzódhat. Egyik leggyakrabban hangoztatott indok, hogy a mai oktatási körülmények között nincs erre lehetőség, feszített ütemben, megadott időben meghatározott tartalmi egységet kell átvenni. Ezenkívül gyakori érvként említik azt is, hogy a diákok saját tanulásukat nem tudják megfelelően irányítani, és ha túlzott szabadságot kapnának, az a hatékonyság rovására menne. A valós alapú indokokat ismerve ugyanakkor jogosan merül fel a kérdés, hogy a diákok milyen módon válhatnak önszabályozó tanulókká, ha nincs arra lehetőség az iskolában, hogy működtessék önszabályozó képességüket. Ennek lehetővé tétele nem szorítja háttérbe a pedagógust, sőt. A pedagógus szerepe az önszabályozott tanulás fejlesztésében is nagyon fontos, hiszen facilitáló, terelő funkciójával lehetővé teszi a diákok számára, hogy jobban megismerhessék képességeiket, tudatosabb tanulási attitűddel tanuljanak, teljesíthető és ellenőrizhető célokat fogalmazzanak meg, képességeiknek megfelelő feladatokat válasszanak, s az önértékelés és attribúciók megfogalmazása során még hatékonyabbá tegyék a tanulásukat. Ehhez szükség van a pedagógusok és a diákok megfelelő felkészítésére, illetve egy olyan modellre, amelynek segítségével hatékonyan kivitelezhető az önszabályozott tanulás fejlesztése.

Tudatos fejlődés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 047 2

A legtöbb embernek van valamilyen elképzelése a tanulásról, ami főként saját tapasztalatából ered. Azonban a tanulással töltött idő nem jelenti azt, hogy mindenki egyformán tud tanulni. A hatékony tanulás egyik fontos feltétele az önszabályozás, ami megfelelő tanulási stratégiák és motívumok elsajátítását, alkalmazását jelenti.

A szerző az SZTE Neveléstudományi Intézetének adjunktusa, könyvében több mint egy évtizedes kutatómunkáját foglalja össze. Áttekintést nyújt a téma legfontosabb nemzetközi modelljeiről, szintetizálja az önszabályozás és a tanulás pszichológiai és pedagógiai megközelítéseit. Széles életkori skálát átölelő empirikus vizsgálatai alapján bemutatja az önszabályozott tanulás mérési lehetőségeit, fejlődési ütemét. Részletesen ismertet egy nemzetközi modelleken alapuló, saját kidolgozású fejlesztőprogramot, ami egyedülálló nemcsak hazai, hanem nemzetközi viszonylatban is. A kutatások és a fejlesztés eredményei azt bizonyítják, hogy szükséges az önszabályozott tanulás célzott fejlesztése, hiszen az iskolában eltöltött évek nem kedveznek a tanulás iránti motiváció fenntartásának, és beavatkozás hiányában már egy tanév alatt is csökkenhet az önszabályozott tanulás.

A könyv elsősorban a tanulással foglalkozó kutatók, gyakorlati szakemberek, pedagógusok számára nyújt segítséget, ám témája miatt szélesebb olvasóközönség számára is hasznos lehet.

Hivatkozás: https://mersz.hu/d-tudatos-fejlodes//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave