Keszler Borbála, Lengyel Klára

Kis magyar grammatika


3.3.2.4. A névutómelléknév

 
A névutók egy része ellátható az i melléknévképzővel: alatti, elleni, előtti, felőli, fölötti, helyetti, iránti stb., s így melléknévi jellegű szóvá, úgynevezett névutómelléknévvé válnak. Ezek a névutómelléknevek is névutószerűen alkotnak álszintagmát az előttük álló névszóval (a ház mögötti), de az egész határozói értékű névutós szerkezetet melléknevesítik, így a jelzői szerepre teszik alkalmassá. A névutómelléknevet tartalmazó mondat elemzése: például: Zsófi felfrissült az ebéd utáni alvástól.
 
 

Kis magyar grammatika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 059 964 1

A mű a magyar nyelvtan alapvető kézikönyve. A kötet rendszerezetten és közérthetően mutatja be a magyar nyelv felépítését és szabályait elsősorban a nyelvhasználat nézőpontjából. A grammatika modern nyelvleírási módszerrel közelíti meg az alaktan, szófajtan, szóalaktan és mondattan rendszerét. Hasznos alapmű az általános iskolai tanulóknak, a középiskolásoknak, az egyetemi hallgatóknak, valamint a magyar nyelvet oktató, tanító tanároknak.

A KIS MAGYAR GRAMMATIKA bőséges példatárral, sok táblázattal és elemzési gyakorlatok bemutatásával segíti használóit a magyar nyelvtani ismeretek elsajátításában, mélyítésében vagy éppen felfrissítésében.

Szerzői az Eötvös Loránd Tudományegyetem oktatói.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keszler-lengyel-kis-magyar-grammatika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave