Samuelson Paul A., Nordhaus William D.

Közgazdaságtan


Vitakérdések

  1. Egy barátja pénzfeldobásra tesz korrekt ajánlatot: Ön 100 dollárt fizet a barátjának, ha az érme fejre érkezik, viszont 100 dollárt kap tőle írás esetén. Magyarázza meg, miért zérus a nyeremény várható értéke! Világítsa meg, miért negatív a hasznosság várható értéke, ha Ön kockázatkerülő személy!
  2. Lássuk ismét az érdemjegy-biztosítás példáját! Tegyük fel, egy ilyen konstrukcióban a diák annyiszor 5000 dollár kompenzációt kap évente, ahány jeggyel elmarad a tanulmányi átlaga az elérhető legmagasabb osztályzattól. (A kompenzáció arányban állhat az érdemjegyeknek a jövőbeli jövedelmekre gyakorolt hatásával.) Fejtse ki, miért lépne fel erkölcsi kockázat és kontraszelekció az érdemjegy-biztosítással! Miért tagadnák meg az üzleti biztosítók az érdemjegy-biztosítás megkötését erkölcsi kockázat és kontraszelekció veszélye esetén? Meglepi-e Önt, hogy nem köthet érdemjegy-biztosítást?
  3. A 2001. szeptember 11-i terrortámadások után a legtöbb biztosítótársaság törölte a terrorcselekmények kockázatainak biztosítását. Bush elnök szerint „A meghiúsult vagy felfüggesztett ingatlanügyletek értéke meghaladja a 15 milliárd dollárt, mert a tulajdonosok vagy befektetők nem tudják megkötni a számukra szükséges biztosítást.” Ennek hatására a szövetségi kormány közbelépett, és 90 milliárd dolláros fedezetet teremtett a károk enyhítésére. Magyarázza meg a biztosítás elvei alapján, miért vonakodnak a biztosítótársaságok terrortámadások elleni vagyonbiztosítást kötni! Fejtse ki, megfelelőnek tartja-e vagy sem társadalombiztosítási formaként az említett szövetségi intézkedést!
  4. A tizenkilencedik század elején a mezőgazdasági termelés kis része került csak piacra, a szállítási költségek pedig igen magasak voltak. Milyen mértékűek lehettek akkoriban az egyes régiók közötti árkülönbségek a mai viszonyokhoz képest?
  5. Tegyük fel, egy vállalat kockázatos beruházásra szánja el magát (mondjuk 2 milliárd dollárt költ a Windows versenytársának kifejlesztésére). Érthető-e, miért osztja meg csaknem tökéletesen a szoftverberuházás kockázatát a vállalat széles körben szétszórt tulajdonosi szerkezete?
  6. A betegbiztosító társaságok esetenként nem kötnek biztosítást, ha az ügyfélnek már van valamilyen betegsége vagy egészségügyi problémája. Magyarázza meg, miért enyhíti ez a politika a kontraszelekció problémáit!
  7. Joseph Schumpeter írta a következőket:
     
    A tömegek modern életszínvonala a többé-kevésbé szabadjára engedett „big business” időszakában alakult ki. Ha felsoroljuk azokat a cikkeket, amelyek beleférnek egy mai munkás költségvetésébe, és rátekintünk e javak árainak alakulására 1899-től kezdve, a fejlődés üteme óhatatlanul mellbevág minket: ez nem lassúbb, inkább gyorsabbnak tűnik, mint bármikor korábban, főképp, ha a minőség látványos javulását is beszámítjuk. És ez még nem minden. Amint utánajárunk a legfeltűnőbb haladást mutató termékeknek, akkor a nyomok nem azon vállalatok kapuihoz vezetnek, melyek működési feltételei közelebb állnak a tökéletes versenyhez. Éppen hogy a nagy konszernek kapuinál kötünk ki, melyek a versenyszektor fejlődéséhez is nagymértékben hozzájárultak, mint a mezőgazdasági gépgyártás esetében. Mindebből felrémlik az a megdöbbentő sejtelem, hogy a big businessnek inkább a modern életszínvonal megteremtéséhez van köze, semmint annak lerontásához. (Capitalism, Socialism, and Democracy)
     
    Magyarázza meg az idézet alapján a monopóliumok „statikus” hatékonysági veszteségei és a technológiai fejlesztésből eredő „dinamikus” hatékonysági nyereség közötti átváltási viszonyt!
  8. A gondozásra szoruló idős személyek esetében segíteni kell nekik olyan tevékenységekben, amelyekre már nem képesek önállóan (fürdetés, öltöztetés, vécéztetés). Hogy történt ez a segítségnyújtás egy évszázada? Indokolja meg, miért teszi az erkölcsi kockázat és a kontraszelekció oly költségessé az ápolási biztosítást manapság, hogy csak kevés ember köti ezt meg!
  9. Gazdasági felmérések azt találták, hogy az újításokból eredő magánhaszon jellemzően csak egyharmada a társadalmi hasznuknak. Indokolja meg ezt az eredményt az innovációk gazdaságtana segítségével!

Közgazdaságtan

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 781 4

Paul Samuelson Közgazdaságtana immár több mint hatvan éve alapmű a bevezető közgazdaságtan oktatásában szerte a világon. Első kiadása 1948-ban látott napvilágot, s azóta háromévente jelennek meg frissített és aktualizált újabb kiadásai az Amerikai Egyesült Államokban. A könyvet 17 nyelvre fordították le, így vált minden idők egyik legnagyobb példányszámú, népszerű tudományos munkájává. Samuelson professzor 1985-ben vonta be a munkába William Nordhaust szerzőtársként. Kötetünk a Közgazdaságtan tizenkilencedik kiadásának magyar fordítása. Samuelson professzor e könyv befejezése után 2009. december 13-án hunyt el.

A szerzők a vegyes gazdaság előnyeit emelik ki művükben, mert középutas alapállásuk szerint ennek segítségével lehet elkerülni a szélsőséges libertarianizmus és a bürokratikus állami gazdálkodás túlzásait. A vegyes gazdaság ötvözi a piaci verseny ösztönző erejét az állami szabályozással és újraelosztással, s ezáltal a mikro- és makroszintű piaci kudarcokat hivatott korrigálni. Ebben a kiadásban is szerepelnek természetesen a közgazdaságtan időtálló elméleti megállapításai, de mégis itt végezték el a szerzők - saját megítélésük szerint - a legjelentősebb átdolgozást a mű eddigi története során. Erre leginkább a 2007-ben kezdődő pénzügyi válság inspirálta őket, mely utóbb általános gazdasági válsággá terebélyesedett. A korszerűség és az aktuális kérdések vizsgálata mellett a kötet megtartja Samuelson-Nordhaus Közgazdaságtanának immár hagyományossá vált erényeit. Ezek közé tartozik a közérthetőség, amely befogadhatóvá teszi a közgazdaságtan megállapításait a szakirányú tanulmányokat végzők és a szélesebb olvasóközönség számára is. Ki kell emelni továbbá a mű átfogó jellegét, mert ez teszi lehetővé, hogy szinte közgazdasági lexikonként használhassák az érdeklődők. Végül erényei közé sorolható az egyes kérdések lényegre törő és praktikus megközelítése, amely a gyakorlatban is hasznos olvasmánnyá teszi a Közgazdaságtant.

Hivatkozás: https://mersz.hu/samuelson-nordhaus-kozgazdasagtan//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave