Samuelson Paul A., Nordhaus William D.

Közgazdaságtan


Vitakérdések

  1. Foglalja össze, hogyan változik a jövedelem függvényében az élelmiszerek, a ruházat, a luxuscikkek fogyasztása és a megtakarítás aránya!
  2. A fogyasztási függvény és a beruházási kereslet függvényének használata során különbséget kell tennünk a függvények eltolódása és a függvények mentén való elmozdulás között.
    1. Határozza meg pontosan mindkét függvényre vonatkozóan azokat a változásokat, amelyek eltolják az adott függvényt, illetve amelyek a függvény mentén való elmozduláshoz vezetnek!
    2. Magyarázza meg szóban, és mutassa be grafikusan, milyen változást idéznek elő a következő tényezők a fogyasztási függvényen (eltolódást vagy a függvény mentén való elmozdulást): a rendelkezésre álló jövedelem növekedése, a vagyon csökkenése, a részvényárfolyamok esése.
    3. Magyarázza meg szóban, és mutassa be grafikusan, milyen változást váltanak ki a következő tényezők a beruházási függvényen (eltolódást vagy a függvény mentén való elmozdulást): a kibocsátás várhatóan csökkenni fog a következő évben, emelkednek a kamatlábak, növelik a nyereségadót.
  3. Hogyan számoltuk ki pontosan az MPC és az MPS értékét a 21-4. táblázatban? Szemléltesse ezt az MPC és MPS kiszámításával az A és B pont között! Magyarázza meg, miért kell mindig teljesülnie az MPC + MPS ≡ 1 azonosságnak!
  4. Rajzolja meg a fogyasztási és megtakarítási függvényemet, ha az összes jövedelmem elfogyasztom minden jövedelmi szinten! Mekkora MPC és MPS érték jellemző rám?
  5. Becsülje meg a saját múlt évi jövedelmét, fogyasztását és megtakarítását! Milyen forrásból finanszírozta kiadási többletét, ha túlköltekezett (vagyis többet fogyasztott a jövedelménél)? Készítsen becslést fogyasztásának összetételéről a 21-1. táblázatban felsorolt fontosabb kiadási csoportok szerint!
  6. „A fogyasztási függvény mentén a jövedelem nagyobb összeggel változik, mint a fogyasztás.” Mi következik ebből az MPC és MPS számértékére?
  7. „A rendelkezésre álló jövedelem változásai a fogyasztási függvény mentén való elmozduláshoz vezetnek; a vagyon vagy egyéb tényezők változásai a fogyasztási függvény eltolódását idézik elő.” Magyarázza meg ezt a megállapítást az egyes esetek szemléltetésével!
  8. Milyen módon hatnának a beruházási kereslet 21-5. táblázatban és 21-8. ábrán szereplő függvényére az alábbiak?
    1. Megduplázódik az 1000 befektetett dollárra jutó éves bevétel a 3. oszlopban.
    2. Az éves kamatláb 15 százalékra emelkedik.
    3. A J-jelű tervezet beillesztése, amelynek adata a 2. oszlopban 10, a 3. oszlopban pedig 70.
    4. 50 százalékos adót vetnek ki a 6. és 7. oszlopban szereplő nettó profitra.
  9. Határozza meg a beruházási keresletet a 8. kérdés valamennyi alpontjára nézve, a 8. c) pontban adott kiegészítéssel és 10 százalékos kamatláb feltételezésével!
  10. Nehezebb feladat: Az életciklusmodell szerint az emberek évenkénti fogyasztása az életpálya-jövedelmüktől függ, a folyó jövedelmük helyett. Tegyük fel, hogy Ön a 21-6. táblázatban szereplő jövőbeli jövedelemre számít (állandó vásárlóerejű pénzben).
    1. Tételezzük fel, hogy nem fizetnek kamatot a megtakarításokra. Önnek nincs induló vagyona. Tegyük fel továbbá, hogy ki akarja simítani a fogyasztását (minden évben azonos fogyasztást élvezne), mivel a fogyasztás növekménye csökkenő pótlólagos élvezetet okoz. Határozza meg évi fogyasztásának optimális nagyságát az ötéves időszakra, és írja be a számértékeket a 3. oszlopba! Számítsa ki ezután a megtakarítását, és vezesse be az adatokat 4. oszlopba! Végül az 5. oszlopba kerüljenek a vagyon, vagyis a felhalmozott megtakarítás számértékei, az időszak végi állapotnak megfelelően. Mekkora az átlagos megtakarítási rátája az első négy évben?
    2. Ezután tegyük fel, hogy 2000 dollár társadalombiztosítási járulékot kell fizetnie minden aktív évében, az ötödik évben pedig 8000 dollár nyugdíjat kap. Számolja ki újra a megtakarítandó összegeket, ismét a fogyasztás időbeli kisimításának elérésére! Miként hat a társadalombiztosítás bevezetése a fogyasztására? Hogyan befolyásolja az első négy év átlagos megtakarítási rátáját? Érthető-e ezután, hogy néhány közgazdász a társadalombiztosítást okolja a megtakarítások csökkenéséért?
21-6. táblázat.
1.
Év
2.
Jövedelem (dollár)
3.
Fogyasztás (dollár)
4.
Megtakarítás
(dollár)
5.
Felhalmozott megtakarítás (az év végén)
(dollár)
30 000
________
________
________
30 000
________
________
________
25 000
________
________
________
15 000
________
________
________
5*
0
________
________
0
* Nyugdíjas év

Közgazdaságtan

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 781 4

Paul Samuelson Közgazdaságtana immár több mint hatvan éve alapmű a bevezető közgazdaságtan oktatásában szerte a világon. Első kiadása 1948-ban látott napvilágot, s azóta háromévente jelennek meg frissített és aktualizált újabb kiadásai az Amerikai Egyesült Államokban. A könyvet 17 nyelvre fordították le, így vált minden idők egyik legnagyobb példányszámú, népszerű tudományos munkájává. Samuelson professzor 1985-ben vonta be a munkába William Nordhaust szerzőtársként. Kötetünk a Közgazdaságtan tizenkilencedik kiadásának magyar fordítása. Samuelson professzor e könyv befejezése után 2009. december 13-án hunyt el.

A szerzők a vegyes gazdaság előnyeit emelik ki művükben, mert középutas alapállásuk szerint ennek segítségével lehet elkerülni a szélsőséges libertarianizmus és a bürokratikus állami gazdálkodás túlzásait. A vegyes gazdaság ötvözi a piaci verseny ösztönző erejét az állami szabályozással és újraelosztással, s ezáltal a mikro- és makroszintű piaci kudarcokat hivatott korrigálni. Ebben a kiadásban is szerepelnek természetesen a közgazdaságtan időtálló elméleti megállapításai, de mégis itt végezték el a szerzők - saját megítélésük szerint - a legjelentősebb átdolgozást a mű eddigi története során. Erre leginkább a 2007-ben kezdődő pénzügyi válság inspirálta őket, mely utóbb általános gazdasági válsággá terebélyesedett. A korszerűség és az aktuális kérdések vizsgálata mellett a kötet megtartja Samuelson-Nordhaus Közgazdaságtanának immár hagyományossá vált erényeit. Ezek közé tartozik a közérthetőség, amely befogadhatóvá teszi a közgazdaságtan megállapításait a szakirányú tanulmányokat végzők és a szélesebb olvasóközönség számára is. Ki kell emelni továbbá a mű átfogó jellegét, mert ez teszi lehetővé, hogy szinte közgazdasági lexikonként használhassák az érdeklődők. Végül erényei közé sorolható az egyes kérdések lényegre törő és praktikus megközelítése, amely a gyakorlatban is hasznos olvasmánnyá teszi a Közgazdaságtant.

Hivatkozás: https://mersz.hu/samuelson-nordhaus-kozgazdasagtan//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave