Samuelson Paul A., Nordhaus William D.

Közgazdaságtan


A multiplikátor-modell és a konjunktúraciklus

A multiplikátor-modell az üzleti ciklusok legegyszerűbb modellje. Megmutatja, hogy a beruházások (innovációk vagy az üzleti pesszimizmus miatti) hullámzása a kibocsátás erőteljes változásaihoz vezethet, a kormányzati vásárlások háborús ingadozásaihoz hasonlóan. Tegyük föl, hogy háborút indítanak, és az ország növeli a katonai kiadásait (ahogyan azt számos eset szemlélteti a 22-4. táblázatban). A G-t megnövelik, és ez a kibocsátás többszörös emelkedésére vezet, ahogy a 22-11. ábra mutatja. Ha visszatekint a 22-2. ábrára, láthatja, hogy a nagy háborúk erőteljesen növelték az outputot a potenciális kibocsátáshoz viszonyítva. Tegyük föl ehhez hasonlóan, hogy egy innovációs hullám a beruházások gyors bővítésével jár, mint az új gazdaság fellendülésének időszakában, az 1990-es években. Ez a C + I + G egyenes felfelé tolódásához és magasabb kibocsátáshoz vezetett. Ismét nyomon követheti ezeket a fejleményeket a 22-2. ábrán. Bizonyosodjon meg arról, hogy fel tudja rajzolni mindegyik esetet a C + I + G technika eszközeivel! Tekintse azután egy forradalom következményeit, amely a beruházások meredek esésére vezet egy országban, és világítsa meg, miért okoz ez recessziót!

Közgazdaságtan

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 781 4

Paul Samuelson Közgazdaságtana immár több mint hatvan éve alapmű a bevezető közgazdaságtan oktatásában szerte a világon. Első kiadása 1948-ban látott napvilágot, s azóta háromévente jelennek meg frissített és aktualizált újabb kiadásai az Amerikai Egyesült Államokban. A könyvet 17 nyelvre fordították le, így vált minden idők egyik legnagyobb példányszámú, népszerű tudományos munkájává. Samuelson professzor 1985-ben vonta be a munkába William Nordhaust szerzőtársként. Kötetünk a Közgazdaságtan tizenkilencedik kiadásának magyar fordítása. Samuelson professzor e könyv befejezése után 2009. december 13-án hunyt el.

A szerzők a vegyes gazdaság előnyeit emelik ki művükben, mert középutas alapállásuk szerint ennek segítségével lehet elkerülni a szélsőséges libertarianizmus és a bürokratikus állami gazdálkodás túlzásait. A vegyes gazdaság ötvözi a piaci verseny ösztönző erejét az állami szabályozással és újraelosztással, s ezáltal a mikro- és makroszintű piaci kudarcokat hivatott korrigálni. Ebben a kiadásban is szerepelnek természetesen a közgazdaságtan időtálló elméleti megállapításai, de mégis itt végezték el a szerzők - saját megítélésük szerint - a legjelentősebb átdolgozást a mű eddigi története során. Erre leginkább a 2007-ben kezdődő pénzügyi válság inspirálta őket, mely utóbb általános gazdasági válsággá terebélyesedett. A korszerűség és az aktuális kérdések vizsgálata mellett a kötet megtartja Samuelson-Nordhaus Közgazdaságtanának immár hagyományossá vált erényeit. Ezek közé tartozik a közérthetőség, amely befogadhatóvá teszi a közgazdaságtan megállapításait a szakirányú tanulmányokat végzők és a szélesebb olvasóközönség számára is. Ki kell emelni továbbá a mű átfogó jellegét, mert ez teszi lehetővé, hogy szinte közgazdasági lexikonként használhassák az érdeklődők. Végül erényei közé sorolható az egyes kérdések lényegre törő és praktikus megközelítése, amely a gyakorlatban is hasznos olvasmánnyá teszi a Közgazdaságtant.

Hivatkozás: https://mersz.hu/samuelson-nordhaus-kozgazdasagtan//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave