Közgazdaságtan
Összefoglalás
- A költségvetés a kormányok és a különféle szervezetek által alkalmazott rendszer a kiadásaik és bevételeik tervezésére és ellenőrzésére. A költségvetésben többlet (hiány) keletkezik, ha a kormányzat bevételei nagyobbak (kisebbek), mint a kiadásai. A makrogazdasági politika egyik eszköze a költségvetési politika, amely az állami kiadások és az adózás egyes elemeinek és általános nagyságának meghatározását jelenti.
- A közgazdászok a tényleges költségvetést strukturális és ciklikus összetevőire bontják. A strukturális költségvetés azt tükrözi, mennyi bevételhez jutna az állam, és mennyit költene, ha a gazdaság a potenciális kibocsátás szintjén működne. A ciklikus költségvetés a konjunktúraciklus hatását ragadja meg az adóbevételekre, a kiadásokra és a deficitre. A költségvetési politika értékeléséhez a strukturális deficit alapos elemzésére van szükség; a ciklikus deficit változása a gazdasági változások következménye, a strukturális deficit viszont a gazdasági változások oka.
- Az államadósság a magánszférától felvett hitelek felhalmozott állománya. Ez a múltbeli költségvetési hiányok és többletek összesített egyenlege. Az adósság szokásos mércéje az adósság/GDP arány, ez az Egyesült Államok esetében általában emelkedett háborúk idején, és csökkent békeidőben.
- A költségvetési hiány és az államadósság hatásainak megértésében kulcsfontosságú a rövid táv és a hosszú táv megkülönböztetése. Győződjön meg arról, hogy megértette-e, miért növelheti a nagyobb deficit a kibocsátást rövid távon, miközben hosszú távon csökkenti azt.
- Amennyiben külföldi hiteleket veszünk fel fogyasztási célokra, és az utókorra hárítjuk a külső adósságok kamatait, illetve törlesztését, a későbbi nemzedékek kénytelenek lesznek bizonyos mértékű fogyasztásról lemondani az adósságszolgálat teljesítése miatt. Ha a jövőbeli nemzedékekre belső adósságot hagyunk, de ez nem változtatja meg a tőkeállományt, annak különféle belső hatásai lehetnek. Ha Pétert adóztatjuk azért, hogy Paulának fizethessünk, vagy épp a Paula adóiból fizetjük a Paulának járó kamatokat, akkor ennek is lesznek mikroökonómiai jellegű torzító hatásai a termelékenységre és hatékonyságra nézve. De ez mégsem tévesztendő össze azzal, ha más országnak tartozunk pénzzel.
- A gazdasági növekedés lassulhat, ha az államadósság miatt kisebb lesz a tőkeállomány. Ez akkor következik be, ha az emberek állami adósságlevelekkel helyettesítik a tőkét vagy a magánvagyon más elemeit, ami fékezi a magántőke felhalmozását az országban. A nagyobb államadósság hosszú távon lassíthatja a potenciális kibocsátás és a fogyasztás növekedését. Ebben közrejátszanak a külső adósságszolgálat terhei, a kamatfizetés céljából szedett adók hatékonyságrontó hatásai és a tőke kiszorulása, amely hátráltatja a tőkefelhalmozást.
- A klasszikus közgazdaságtan a Say-törvényre épül, amely szerint „a kínálat megteremti a maga keresletét”. A klasszikus irányzat modern szóhasználattal élve abból indul ki, hogy a rugalmas bérek és árak gyorsan megszüntetnek mindenfajta túlkínálatot vagy túlkeresletet, és így helyreállítják a teljes foglalkoztatást. A klasszikus rendszerben a makrogazdasági politikának nem lehet szerepe a reálgazdaság stabilizálásában, az árszínvonal mozgását viszont befolyásolhatja.
- Az újklasszikus makroökonómia úgy véli, hogy a várakozások racionálisak; az árak és bérek rugalmasak, s a munkanélküliség nagyrészt önkéntes jellegű. A gazdaságpolitika hatástalanságának tétele szerint az előre jelezhető kormányzati beavatkozásokkal nem lehet befolyásolni a reálkibocsátást és a munkanélküliséget. Az üzleti ciklusok reálelmélete a kínálat oldali technológiai sokkokban és a munkakínálat változásaiban véli felfedezni a konjunkturális ingadozások mozgatóit.
- Hogyan értékeljük az újklasszikus irányzat hozzájárulását a rövid távú makrogazdasági folyamatok magyarázatához? Az újklasszikus megközelítés helyesen feltételezi, hogy a gazdaságot jövőbe tekintő fogyasztók és befektetők népesítik be. E gazdasági szereplők reagálnak a gazdaságpolitikai lépésekre, gyakran előre számolnak velük, és így megváltoztatják a gazdaság működését. Ez a tanulság különösen fontos a pénzügyi piacokon, ahol a reakciók és a várakozások gyakran váltanak ki drámai hatásokat.
- A nemzeteknek két dolgot kell szem előtt tartaniuk a monetáris és költségvetési politika kialakításánál: egyrészt az aggregált kereslet megfelelő szintjének elérését, másrészt a monetáris-költségvetési koktél kívánatos összetételét, mivel ez utóbbi befolyásolja a GDP felhasználási szerkezetét. A költségvetési többlet szolgálná igazán a magas szintű beruházások stratégiáját, az alacsony reálkamatlábbal együtt.
- Vajon szabályokat kell-e követni a gazdaságpolitikában, vagy inkább eseti döntéseket hozzanak? A választ pozitív közgazdaságtani érvek és normatív értékek egyaránt befolyásolják. A konzervatívok gyakran a szabálykövető politikát támogatják, a liberálisok viszont rendszerint az aktív finomszabályozás mellett szállnak síkra a gazdasági célok elérése érdekében. Alapvető kérdés, hogy az aktív diszkrecionális politika stabilizálja-e vagy éppen destabilizálja a gazdaságot. A közgazdászok egyre inkább kiemelik a hiteles politika szükségességét, akár merev szabályok, akár a bölcs vezetés teremti meg a hitelességet. A közelmúltban egyre több ország tért rá az inflációs célkövetésre a monetáris politikában. Ez szabálykövető, de rugalmas rendszer, amely középtávú inflációs célt határoz meg, rövid távon viszont megengedi a rugalmasságot, ha gazdasági sokkhatások túlságosan költségessé teszik a merev inflációs célok elérését.
- Emlékezzünk a mondásra: „A termelékenység nem minden, hosszú távon azonban csaknem minden.” Az életszínvonal emelése döntően attól függ egy országban hosszú idő távlatában, hogyan tudja fejleszteni a munkaerő által alkalmazott technológiát és tőkét.
- A gazdasági növekedés serkentése szükségképpen feltételezi a technológia fejlesztését. A kormányzat fő feladata, hogy gondoskodjék a szabad piacokról, védelmezze a szellemi tulajdonjogokat, mozdítsa elő az erőteljes versenyt, és támogassa a tudományos, technológiai alapkutatásokat.
Tartalomjegyzék
- Közgazdaságtan
- Impresszum
- A szerzőkről
- Középutas kiáltvány
- Előszó
- Diákoknak: a közgazdaságtan és az internet
- I. rész: Alapfogalmak
- 1. fejezet: A közgazdaságtan alapfogalmai
- 1. Függelék: Hogyan értelmezzük a grafikonokat?
- 2. fejezet: A modern vegyes gazdaság
- 3. fejezet: A kínálat és kereslet alapelemei
- II. rész: Mikroökonómia: kínálat, kereslet és a termékpiacok
- 4. fejezet: Kínálat és kereslet: a rugalmasság és alkalmazásai
- 5. fejezet: Kereslet és fogyasztói magatartás
- Választás és hasznossági elmélet
- A keresleti görbék levezetése
- Egy alternatív megközelítés: a helyettesítési és jövedelmi hatás
- Az egyéni kereslettől a piaci keresletig
- A szenvedélybetegségek gazdaságtana
- Értékparadoxon
- Fogyasztói többlet
- Összefoglalás
- Áttekintendő fogalmak
- További olvasmányok és internetes honlapok
- Vitakérdések
- 5. Függelék: A fogyasztói egyensúly geometriai elemzése
- 6. fejezet: Termelés és az üzleti szervezet
- 7. fejezet: A költségek elemzése
- A) A költségek gazdasági elemzése
- B) Gazdasági költségek és az üzleti számvitel
- C) Alternatív költség
- Összefoglalás
- Áttekintendő fogalmak
- További olvasmányok és internetes honlapok
- Vitakérdések
- 7. Függelék: Termelés, költségelmélet és vállalati döntések
- 8. fejezet: A tökéletesen versenyző piacok elemzése
- 9. fejezet: Tökéletlen verseny és monopólium
- 10. fejezet: Verseny néhány szereplővel
- A) Vállalati magatartás tökéletlen versenyben
- B) Játékelmélet
- C) Állami eszközök a piaci hatalom visszaszorítására
- Összefoglalás
- Áttekintendő fogalmak
- További olvasmányok és internetes honlapok
- Vitakérdések
- 11. fejezet: A bizonytalanság gazdaságtana
- III. rész: Tényezőpiacok: munka, föld és tőke
- 12. fejezet: Hogyan határozzák meg a piacok a jövedelmeket?
- A) Jövedelem és vagyon
- B) A tényezők határtermék szerinti árazása
- Összefoglalás
- Áttekintendő fogalmak
- További olvasmányok és internetes honlapok
- Vitakérdések
- 13. fejezet: A munkapiac
- A) A béreket meghatározó fő tényezők
- B) Munkapiaci ügyek és szabályozási kérdések
- Összefoglalás
- Áttekintendő fogalmak
- További olvasmányok és internetes honlapok
- Vitakérdések
- 14. fejezet: Föld, természeti erőforrások és a környezet
- A) A természeti erőforrások gazdaságtana
- B) Környezet-gazdaságtan
- Összefoglalás
- Áttekintendő fogalmak
- További olvasmányok és internetes honlapok
- Vitakérdések
- 15. fejezet: Tőke, kamat és profit
- A) A tőke és a kamat alapfogalmai
- B) Tőke-, profit- és kamatelmélet
- Összefoglalás
- Áttekintendő fogalmak
- További olvasmányok és internetes honlapok
- Vitakérdések
- 12. fejezet: Hogyan határozzák meg a piacok a jövedelmeket?
- IV. rész: A közgazdasági elvek alkalmazása
- 16. fejezet: Állami adóztatás és közkiadások
- A) Az állami gazdaságszabályozás
- B) Kormányzati kiadások
- C) Az adóztatás közgazdasági vetületei
- Összefoglalás
- Áttekintendő fogalmak
- További olvasmányok és internetes honlapok
- Vitakérdések
- 17. fejezet: Hatékonyság vagy egyenlőség: a nagy választás
- A) Az egyenlőtlenség forrásai
- B) Szegénységellenes politika
- Összefoglalás
- Áttekintendő fogalmak
- További olvasmányok és internetes honlapok
- Vitakérdések
- 18. fejezet: Nemzetközi kereskedelem
- A) A nemzetközi kereskedelem természete
- B) Komparatív előnyök nemzetközi szinten
- C) Protekcionizmus
- Összefoglalás
- Áttekintendő fogalmak
- További olvasmányok és internetes honlapok
- Vitakérdések
- 16. fejezet: Állami adóztatás és közkiadások
- V. rész: Makroökonómia: gazdasági növekedés és üzleti ciklusok
- 19. fejezet: A makroökonómia áttekintése
- 19. Függelék: Az egyesült államok makroökonómiai adatai
- 20. fejezet: A gazdasági tevékenység mérése
- Bruttó hazai termék: a gazdasági teljesítmény mércéje
- A nemzeti számlák részletei
- Nominális és reál GDP: a GDP „deflálása” az árindexszel
- Fogyasztás
- Beruházás és tőkefelhalmozás
- Kormányzati vásárlások
- Nettó export
- Bruttó hazai termék, nettó hazai termék és bruttó nemzeti termék
- GDP és NDP: egy pillantás a számokra
- A GDP-től a rendelkezésre álló jövedelemig
- Megtakarítás és beruházás
- Nominális és reál GDP: a GDP „deflálása” az árindexszel
- Túl a nemzeti számlákon
- Árindexek és az infláció
- A számbavétel értékelése
- Összefoglalás
- Áttekintendő fogalmak
- További olvasmányok és internetes honlapok
- Vitakérdések
- 21. fejezet: Fogyasztás és beruházás
- 22. fejezet: Konjunktúraciklusok és az aggregált kereslet
- 23. fejezet: Pénz és pénzügyi rendszer
- 24. fejezet: Monetáris politika és a gazdaság
- A) A központi bankok szerepe és a szövetségi bankrendszer
- B) A monetáris transzmissziós mechanizmus
- C) A monetáris gazdaságtan alkalmazásai
- Összefoglalás
- Áttekintendő fogalmak
- További olvasmányok és internetes honlapok
- Vitakérdések
- VI. rész: Növekedés, fejlődés és a globális gazdaság
- 25. fejezet: Gazdasági növekedés
- 26. fejezet: A gazdasági fejlődés kihívása
- A) Népességnövekedés és fejlődés
- B) Gazdasági növekedés a szegény országokban
- C) A fejlődés különféle modelljei
- Összefoglalás
- Áttekintendő fogalmak
- TOVÁBBI OLVASMÁNYOK ÉS INTERNETES HONLAPOK
- Vitakérdések
- 27. fejezet: Valutaárfolyamok és a nemzetközi pénzügyi rendszer
- A külkereskedelem tendenciái
- A) A nemzetközi fizetési mérleg
- B) A valutaárfolyamok meghatározó tényezői
- C) A nemzetközi pénzügyi rendszer
- Összefoglalás
- Áttekintendő fogalmak
- További olvasmányok és internetes honlapok
- Vitakérdések
- A külkereskedelem tendenciái
- 28. fejezet: A nyitott gazdaság makroökonómiája
- A) Külkereskedelem és a gazdasági tevékenység
- B) Kölcsönös függőség a világgazdaságban
- C) Nemzetközi gazdasági kérdések
- Összefoglalás
- Áttekintendő fogalmak
- További olvasmányok és internetes honlapok
- Vitakérdések
- VII. rész: Munkanélküliség, infláció és gazdaságpolitika
- 29. fejezet: A munkanélküliség és az aggregált kínálat alapjai
- 30. fejezet: Infláció
- 31. fejezet: A makroökonómia határain
- A) Az államadósság gazdasági következményei
- B) Új irányzatok a modern makroökonómiában
- C) A gazdaság stabilizálása
- D) Gazdasági növekedés és az emberi jólét
- Összefoglalás
- Áttekintendő fogalmak
- További olvasmányok és internetes honlapok
- Vitakérdések
- Kislexikon
Kiadó: Akadémiai Kiadó
Online megjelenés éve: 2016
ISBN: 978 963 059 781 4
Paul Samuelson Közgazdaságtana immár több mint hatvan éve alapmű a bevezető közgazdaságtan oktatásában szerte a világon. Első kiadása 1948-ban látott napvilágot, s azóta háromévente jelennek meg frissített és aktualizált újabb kiadásai az Amerikai Egyesült Államokban. A könyvet 17 nyelvre fordították le, így vált minden idők egyik legnagyobb példányszámú, népszerű tudományos munkájává. Samuelson professzor 1985-ben vonta be a munkába William Nordhaust szerzőtársként. Kötetünk a Közgazdaságtan tizenkilencedik kiadásának magyar fordítása. Samuelson professzor e könyv befejezése után 2009. december 13-án hunyt el. A szerzők a vegyes gazdaság előnyeit emelik ki művükben, mert középutas alapállásuk szerint ennek segítségével lehet elkerülni a szélsőséges libertarianizmus és a bürokratikus állami gazdálkodás túlzásait. A vegyes gazdaság ötvözi a piaci verseny ösztönző erejét az állami szabályozással és újraelosztással, s ezáltal a mikro- és makroszintű piaci kudarcokat hivatott korrigálni. Ebben a kiadásban is szerepelnek természetesen a közgazdaságtan időtálló elméleti megállapításai, de mégis itt végezték el a szerzők - saját megítélésük szerint - a legjelentősebb átdolgozást a mű eddigi története során. Erre leginkább a 2007-ben kezdődő pénzügyi válság inspirálta őket, mely utóbb általános gazdasági válsággá terebélyesedett. A korszerűség és az aktuális kérdések vizsgálata mellett a kötet megtartja Samuelson-Nordhaus Közgazdaságtanának immár hagyományossá vált erényeit. Ezek közé tartozik a közérthetőség, amely befogadhatóvá teszi a közgazdaságtan megállapításait a szakirányú tanulmányokat végzők és a szélesebb olvasóközönség számára is. Ki kell emelni továbbá a mű átfogó jellegét, mert ez teszi lehetővé, hogy szinte közgazdasági lexikonként használhassák az érdeklődők. Végül erényei közé sorolható az egyes kérdések lényegre törő és praktikus megközelítése, amely a gyakorlatban is hasznos olvasmánnyá teszi a Közgazdaságtant.
Hivatkozás: https://mersz.hu/samuelson-nordhaus-kozgazdasagtan//
BibTeXEndNoteMendeleyZotero