Gál Zoltán

Pénzügyi piacok a globális térben

A válság szabdalta pénzügyi tér


A bankok szerepvállalása a „hagyományos” értékpapírok kibocsátásában

A nem hagyományos banki jellegű szolgáltatások közül egyre fontosabb az értékpapír-kibocsátások szervezése. Napjainkban a banki bevételek egyre növekvő hányada származik az értékpapírok (részvények, adósságpapírok) kibocsátásának lebonyolításából. A befektetési bankok például kimondottan a tőkepiaci értékpapír-kibocsátások szervezésére, végrehajtására szakosodott intézmények. Az értékpapírok forgalomba hozatala során magas díj felszámítása mellett gondoskodik annak jogi és technikai feltételeiről, biztosítja annak piacra kerülését (papírok beárazása, befektetők keresése, kibocsátási hitel nyújtása). Emellett a bankok kibocsátási garanciát is vállalnak (underwriting), ami egyfelől lehet feltételes garanciavállalás, amit megelőz egy piaci tájékozódás, illetve feltétel nélküli garancia, amikor saját számlára vásárolják meg a később értékesítendő értékpapírokat. Ugyan a kötvénypiacokon nincsenek közvetítők, s a tőkét a befektetők közvetlenül a kötvénykibocsátóknak adják át, de az értékpapír-kibocsátások szervezése és közvetítése a forrásokkal rendelkező értékpapír-vásárlók, illetve az értékpapír-kibocsátók között mégis jelentős banki közreműködést tesz lehetővé. Más esetekben a bankok saját kötvényeket bocsáthatnak ki, s azokat értékesíthetik (lásd részletesen Jaksity, 2004).

Pénzügyi piacok a globális térben

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 811 8

Furcsa könyvet tart kezében az olvasó: csupa olyan dologról szól, amiről már több tucat szakkönyv, cikk, internetes tanulmány megjelent - azaz tőzsdéről, bankokról, pénzügyi válságokról, intézményi befektetőkről -, és mégis döbbenten vesszük észre, hogy a „gálzoli"-féle olvasatban egy másik világot fedezhetünk fel. Ebben a vékonynak egyáltalán nem nevezhető, igencsak súlyos könyvben a szerző aprólékosan összegyűjtötte erről a pénzvilágról azokat a tényeket, amelyeket itt meg ott, szétszórva akár meg is találhatunk, de így egy keretben sokkal hangsúlyosabban mutatják: igencsak sajátos a pénzügyi „centrum" és a pénzügyi „periféria" elhelyezkedése és viszonya. Tények, nagyságrendek, áramlások, térképek követik egymást. A szerző mindeközben nem ítélkezik, hanem bemutat. Néhol, egy-egy fél megjegyzésből úgy érzem, inkább a globalizált pénzügyi tér harsány kritikusaival ért egyet - és ekkor kezdenék vitatkozni vele, meggyőzni őt, bemutatni neki az ellenérveket - de mivel, mint minden vérbeli tudóst, sokkal jobban izgatja a tárgy maga, semminthogy zsigeri alapon azonnal véleményt mondjon tárgyáról, a vitánk most elmarad, helyette marad az olvasó ámulattal vegyes csodálata: köszönjük, Zoli, ezt a könyvet; évekig, évtizedekig fogjuk kézikönyvként használni!

Király Júlia

alelnök

Magyar Nemzeti Bank

Az olvasó hiánypótló művet tart a kezében. A szerző a pénzügyi gazdaságtan és a gazdaságföldrajz határterületén mozgó jelenségkört vizsgálja értőn, igényesen és jelentős szakmai értéket teremtve. E munka egyszerre színvonalas tudományos értekezés és olvasmányos könyv a pénzügyi piacok rejtélyes világáról és a térbeliség mellőzhetetlen hatásáról. A mű írója ráérzett a vizsgált terület leglényegesebb jellegzetességére: arra az ellentmondásra, mely a globalizálódó pénzügyi tér távolságokat relativizáló hatása és a pénzügyi piaci működés térbeliségének növekvő fontossága között feszül. Ebből bontotta ki a pénzügyi földrajz hazai alapművének számító könyv gondolatmenetét. A szakértők és a tárgy iránt érdeklődők egyaránt haszonnal forgathatják ezt az értékes alkotást.

Bélyácz Iván

akadémikus, egyetemi tanár

Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Kar

Hivatkozás: https://mersz.hu/gal-penzugyi-piacok-a-globalis-terben//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave