Gál Zoltán

Pénzügyi piacok a globális térben

A válság szabdalta pénzügyi tér


„Két tűz között” – az eurózóna monetáris és pénzügyi piaci integrációjának korlátai

Az Európa Unió és annak magterülete, az eurózóna kétségbeesett küzdelmet folytat évtizedek óta, hogy az Egyesült Államoktól való lemaradását csökkentse, miközben Kína versenye egyre fenyegetőbb az európai közös piacra nézve is. Az egységes belső piac és a világtörténelem első jelentősebb monetáris uniójának, illetve egy új világpénznek a megteremtése ennek a versengésnek az eredményei. Az alábbiakban röviden, a területi dimenzió szempontjait beemelve röviden áttekintenénk a monetáris unió hatását az európai pénzügyi piacok integrációjára, illetve latolgatnánk az eurózóna jövőbeli esélyeit a pénzügyi globalizáció fő sodorvonala mentén. A közös valuta megteremtésével megkoronázott valutauniót többen csak egy politikai glóriamázzal leöntött rögzített árfolyamrendszernek tartják, ami gazdaságilag összeférhetetlen országokat köt össze. Mások a nemzetközi pénzügyi rendszer legnagyobb változásaként értékelik a dollár világvalutává válása, illetve a Bretton Woods-i rendszer megszűnése óta. Az európai közös pénzügyi rendszer egyes alrendszerei (pénzügyi piacok, monetáris, fiskális rendszer, szabályozás) továbbra is jelentős egyenetlenségeket mutatnak. Rövid áttekintésünkben csak a pénzügyi piacokra és a monetáris unió aspektusaira koncentrálunk.

Pénzügyi piacok a globális térben

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 811 8

Furcsa könyvet tart kezében az olvasó: csupa olyan dologról szól, amiről már több tucat szakkönyv, cikk, internetes tanulmány megjelent - azaz tőzsdéről, bankokról, pénzügyi válságokról, intézményi befektetőkről -, és mégis döbbenten vesszük észre, hogy a „gálzoli"-féle olvasatban egy másik világot fedezhetünk fel. Ebben a vékonynak egyáltalán nem nevezhető, igencsak súlyos könyvben a szerző aprólékosan összegyűjtötte erről a pénzvilágról azokat a tényeket, amelyeket itt meg ott, szétszórva akár meg is találhatunk, de így egy keretben sokkal hangsúlyosabban mutatják: igencsak sajátos a pénzügyi „centrum" és a pénzügyi „periféria" elhelyezkedése és viszonya. Tények, nagyságrendek, áramlások, térképek követik egymást. A szerző mindeközben nem ítélkezik, hanem bemutat. Néhol, egy-egy fél megjegyzésből úgy érzem, inkább a globalizált pénzügyi tér harsány kritikusaival ért egyet - és ekkor kezdenék vitatkozni vele, meggyőzni őt, bemutatni neki az ellenérveket - de mivel, mint minden vérbeli tudóst, sokkal jobban izgatja a tárgy maga, semminthogy zsigeri alapon azonnal véleményt mondjon tárgyáról, a vitánk most elmarad, helyette marad az olvasó ámulattal vegyes csodálata: köszönjük, Zoli, ezt a könyvet; évekig, évtizedekig fogjuk kézikönyvként használni!

Király Júlia

alelnök

Magyar Nemzeti Bank

Az olvasó hiánypótló művet tart a kezében. A szerző a pénzügyi gazdaságtan és a gazdaságföldrajz határterületén mozgó jelenségkört vizsgálja értőn, igényesen és jelentős szakmai értéket teremtve. E munka egyszerre színvonalas tudományos értekezés és olvasmányos könyv a pénzügyi piacok rejtélyes világáról és a térbeliség mellőzhetetlen hatásáról. A mű írója ráérzett a vizsgált terület leglényegesebb jellegzetességére: arra az ellentmondásra, mely a globalizálódó pénzügyi tér távolságokat relativizáló hatása és a pénzügyi piaci működés térbeliségének növekvő fontossága között feszül. Ebből bontotta ki a pénzügyi földrajz hazai alapművének számító könyv gondolatmenetét. A szakértők és a tárgy iránt érdeklődők egyaránt haszonnal forgathatják ezt az értékes alkotást.

Bélyácz Iván

akadémikus, egyetemi tanár

Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Kar

Hivatkozás: https://mersz.hu/gal-penzugyi-piacok-a-globalis-terben//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave