Jelen Tibor, Mészáros Tamás

Tervezés


Ellenőrző kérdések

  1. Milyen jellegzetes tervezési szemléletek különböztethetők meg? Mik ezek főbb jellemzői, és milyen hatásai vannak a tervezési folyamatra, illetve a tervezési rendszer egyes elemeire?
  2. Határoljuk el tartalmában és formai jegyeiben a „tervezési kör” és a „tervfejezet” fogalmakat!
  3. Milyen szempontok szerint lehet csoportosítani a tervezési köröket?
  4. Mi a tervezési körök helye és szerepe egy vállalati tervezési rendszer kiépítésében?
  5. Hogyan lehet meghatározni az üzleti tervezésben a tervezési folyamat kiindulási pontját? Milyen összefüggés van a kiindulási pont, illetve a jellemző tervezési szemlélet között?
  6. Hogyan kapcsolódik a vállalat tervezési folyamata és a vállalat gazdasági-ügyviteli folyamatait vezérlő integrált vállalatirányítási rendszer?
  7. Milyen formában és milyen eszközökkel támogatja a vállalati tervezést az informatika?
  8. Milyen formai és tartalmi jegyek jellemzik az egyik leggyakrabban használt tervtípust – a költségvetést (büdzsét)?
  9. A költségvetés-készítés példáján keresztül indokoljuk meg, miért teszi merevvé a tervezés folyamatát a túlzott formalizáltság?
  10. Hogyan és milyen módszerekkel növelhető a különböző típusú tervek rugalmassága?
  11. Milyen jellegzetességei vannak a projektterveknek? Hogyan lehet biztosítani a projekttervezés harmonikus illeszkedését az általában vett vállalati tervezési folyamathoz?
  12. Milyen „mérföldkövek” figyelhetők meg a vállalati tervezési rendszerek megújítási törekvéseiben? Melyek a változások leglényegesebb mozzanatai?
  13. Kiknek és milyen célokkal készülhet el a vállalat üzleti terve? A célok függvényében ezek a tervek milyen funkciókat tölthetnek be?
  14. Hogyan és milyen eszközökkel teremthető meg a vállalati tervezésben a naturális és értékbeni tervezési folyamatok összhangja?
  15. Vizsgáljuk meg az üzleti tervek szerepét a külső pénzforrások megszerzésére irányuló pályázatokban, hitelkérelmekben!

Tervezés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 219 3

Tervezni szükséges, ezt általában elismeri mindenki. De tudjuk-e, hogy pontosan miről is beszélünk?

Ez a könyv ezt a kérdést szeretné megválaszolni. Ennek kapcsán a tankönyv célja, hogy bemutassa a vállalati tervezés elemi összefüggéseit, egyrészt elméletben, másrészt kitekintve a gyakorlatra is. Ennek megfelelően áttekinti a vállalatok tervezési folyamatait, illetve a folyamatok megszervezésével együtt járó feladatokat. Bemutatja a leggyakrabban használt tervtípusokat, ezek közül kettőt: a stratégiai, illetve az üzleti tervet fejtjük ki részletesen. A stratégiai tervet előállító tervezési folyamat módszertani lépései után a tankönyv egyes fejezetei lépésről lépésre vezetnek végig, hogyan alakul ki az egységes vállalati tervezési rendszer (stratégiai, taktikai és operatív tervek rendszere), hogyan biztosítható a tervezési tevékenység informatikai háttere (integrált vállalatirányítási rendszerek alkalmazásával). Az üzleti tervezési folyamatok során elhelyezi a tevékenységet a vállalati tervezés rendszerében: egyrészt a teljes tervezési folyamat elemi résztevékenységeként, másrészt önálló fogalomként.

A könyv az egyetemi alapképzés hallgatói számára készült, de használni tudják a posztgraduális képzésben részt vevők, illetve az ismereteiket felfrissíteni kívánó vállalati szakemberek és vezetők is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/jelen-meszaros-tervezes//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave