8.1. Szervezeti és működési szabályzat (SZMSZ)

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A Szakkollégium az indulásának pillanatától rendelkezett saját készítésű, a kollégiumi gyűlés által elfogadott SZMSZ-szel.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Történeti érdekesség, hogy ennek a megalakulás előtti első változatát saját ötéves, kollégiumi diákként szerzett tapasztalataimra, valamint a népi kollégiumokra és az Eötvös Collegiumra, illetve az angol college-okra vonatkozó (akkortájt bizony még nagyon halvány) ismereteimre támaszkodva egy albérleti dohányzóasztalnál írtam 1969 nyarán – de életképessé Szabó Kálmán tette, akinek sűrű és nehezen olvasható, ceruzás kézírása át- meg átszőtte, felülírta az eredeti sorokat. Ez a példány ma is megtalálható, becses kincse a Rajk archívumának. Ez a változat került aztán vitaalapként a szakkollégium szervezésére vállalkozó diákcsoporthoz, akik számos további javítás után terjesztették ezt 1970 márciusában az alapítóülés elé.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az, hogy a diákok véglegesítették és fogadták el az SZMSZ-t, ma nem hangzik valami átütőnek, de az alakulás korszakának merev szervezeti rendhez szokott intézményei között különös volt az autonómiának ez a foka. Volt is belőle nem kevés konfliktus az évek, évtizedek során az egyetemi és minisztériumi bürokráciával, politikai szereplőkkel, hányták-vetették különböző hullámok, de máig sikerült megőrizni. Az itt ismertetett tartalom tehát a mai helyzetet tükrözi, amely fél évszázad történései által befolyásolva a mai rajkosok gondolkodásmódjára épül.
 
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az SZMSZ-t, illetve módosításait a Kollégiumi Gyűlés (KGY) fogadja el kétharmados többséggel. Mivel az SZMSZ lényegében a fundamentumokat határozza meg, a módosítások nem gyakoriak: ilyenkor általában egy-egy konkrét környezeti vagy belső változás lényegesebb hatásait vezetjük át. Néhány évente sor kerül egy „generáljavításra”, amikor elavult megoldások vagy megfogalmazások cseréje vagy kivezetése történik meg. A KGY csak szövegszerűen megfogalmazott módosítási javaslatot tárgyal, ami bármely tagtól származhat, de a KGY elé terjesztés előtt megfuttatják a közösség különböző informális fórumain, majd a Diákbizottságon keresztül jut el a KGY-ra. A nagy horderejű változtatásokat (például a kollégiumi díj fizetésének rendje, vagy hogy a képzési rendszer változásainak függvényében kit tekinthetünk végzett rajkosnak, voszkosnak) általában nagyon hosszú előkészítés, vitasorozat előzi meg.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Fontos, hogy a Rajk működését az SZMSZ-szel szinte azonos súllyal határozzák meg a hagyományok, a szokásjog elemei (ezekről más helyeken ejtünk szót). Némiképp leegyszerűsítve azt mondhatjuk, hogy a Rajk intézményi működésének szabályai általában inkább az SZMSZ-ben, a közösségi lét szabályai pedig a hagyományokban öltenek testet. Természetes feladat, hogy a kettőt egyensúlyban tartsuk, s főként ne mondjanak ellent egymásnak. A szakkollégisták számára mindkét ág alapvető fontosságú, a viták során az érvelésben egyformán legitim az alkalmazásuk.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az SZMSZ preambulumból, hét fejezetből és mellékletekből áll. Az egyes fejezetek a 2022. novemberben hatályos SZMSZ-ben a következő tartalmat hordozzák:
  1. A Szakkollégium céljai, tevékenysége
  2. A Szakkollégium tagsága
  3. A Szakkollégium szervei
  4. Szakmai és közéleti tevékenység
  5. Hagyományok
  6. Választások
  7. A szakmai munka kódexe
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Maga a Corvinus, illetve jogelődjei az évek során számos SZMSZ-módosításon mentek keresztül. Ezek ilyen vagy olyan megoldással, de nem korlátozták a Rajk (és a többi szakkollégium) autonóm szabályzatát, annyit követelve csak meg, hogy az ne mondjon ellent az egyetemi szabályzatoknak.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Érdemes megemlíteni, hogy a Rajk Szakkollégisták Egyesületének természetesen önálló szabályzata van. (IV. fejezet). Ennek és a jeszkesek szabályzatainak folyamatos összehangolása a két intézmény szoros kapcsolata, de eltérő jellege miatt nem könnyű feladat.
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave