A demokrácia hatékony nevelési eszköz

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A Rajk alapvető célja a tagok felnőtté válásának támogatása. Az intézmény demokratikus felépülése ehhez az alapvető célhoz igazodik, amikor azt mondjuk, hogy azáltal válik felnőtté valaki, hogy megtanul felelősséget vállalni, számolni tetteinek jövőbeli és másokra gyakorolt hatásaival, és saját értékek, morális elvek mentén dönteni. Nos ehhez a célhoz a demokratikus intézményrendszer alapvetően illeszkedik. Ebből a szempontból a demokrácia a Rajkban nevelési eszköz: megtanít felszólalni, kiállni értékek mellett, dönteni és felelősséget vállalni. A demokratikus vita mindenkit ráébreszt a közösségi döntések másokra való hatásaira is, alapvetően kikényszeríti mások szempontjainak megismerését, jó esetben megértését is.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

De vajon megfelelően készíti-e fel a tagokat a demokrácia akkor is, ha majd a Rajk falain kívül nem demokratikus közegekben kell érvényesülniük? A Rajk akkor is demokrácián keresztül nevelt, amikor Magyarország nem demokratikus berendezkedésű volt, és ha belegondolunk a legtöbb munkahely bizony ma sem demokratikus. Jerry Mintz a Szabadság és demokrácia az oktatásban című könyvében1 egy demokratikusan szerveződő iskolát mutat be. Ebben kitér arra az alapvető kérdésre, hogy az ilyen „alternatív” iskolából kilépő diákok vajon nem kerülnek-e hátrányba a nagyon másképp szerveződő közegekben. Bizony ez a kérdés a Rajkban is rendszeresen felmerül; hogy azok az értékek, etikai elvek, amelyek a Rajkon belül olyan fontosak, nem okoznak-e versenyhátrányt az ügyeskedő, tekintélyelvű, sokszor korrupt világban.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Mintz pár diákjának példáját hozza fel, akik tekintélyelvű szervezetekben, például a hadseregben komoly karriert futottak be. Amikor megkérdezte őket, hogy egy demokratikus iskola után, hogy voltak képesek egy ilyen szakmában érvényesülni, olyasmi válaszokat kapott, hogy „Ó, hát annyival egyszerűbb szervezet a hadsereg, a mi iskolai közösségünk és demokráciánk után nagyon könnyen kiismerhető rendszer”. Mintz szerint „a gyerekek, akiknek állandóan döntéseket kell hozni, megtanulják azt, hogy kicsodák ők maguk, és hozzáférnek saját érzéseikhez. Ha ezek a gyerekek egy rövidebb időre tekintélyelvű viszonyok közé kerülnek, nem fognak félni attól, hogy elvesztik identitásukat, mert tudják, hogy csak egy sajátos szabályok szerint működő játékban vesznek részt.”
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Azt gondoljuk, hogy a demokráciajáték egyik különlegessége, hogy olyan komplex készségeket fejleszt ki az egyénekben, amelyek bármilyen közösségben a hasznukra válnak. (Ez azért megnyugtató, így nem kell direkt korrupt, tekintélyelvű és kicsinyes iskolákat alkotnunk csak azért, hogy az életre készítsük fel a gyerekeinket…)

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Felismerni mások érdekeit, képviselni a sajátjaidat, megtanulni jól felszólalni, szövetségeket, koalíciókat alkotni, vezetni egy kisközösséget akkor is hasznos készségek, ha egy későbbi közösségben végül nem szavazásokkal dőlnek el a kérdések. Végül a demokratikus vita nagyon természetes terep a közösségi visszajelzések adására, ami az önismeret megerősítésének egyik alapvető csatornája lehet. A gondolatok, vélemények, stílus és választások mind-mind azonnal mérlegre kerülnek, és a rendszeresség miatt az egyén azonnal tud is ezekre reagálni.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A kollégiumi gyűlés vezérkara 2022: Főző Zsolt és Velkey Artúr
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A szakkollégiumi modell kapcsán is felmerül időnként, hogy a demokratikus intézmények nem vesznek-e el túl sok időt mondjuk a tanulástól? Egy társadalomtudományokkal foglalkozó szakkollégiumban evidens a válasz, hogy épp ellenkezőleg, ez a legjobb formája a tanulásnak, hiszen lehet és kell is könyvekből tanulni a szervezetekről, közösségekről, de egy valódi szervezet alakítása sokkal inkább elmélyíti az ezekkel kapcsolatos a tudást. De azt gondolom, hogy más tudományterületeken tanuló diákokra is érvényes ez; ugyan a demokrácia gyakorlata nem ad közvetlenül hozzá a természettudományos vagy műszaki tanulmányokhoz, de ezek a diákok is közösségekben fognak dolgozni, alkotni, erőforrásokat kell szerezniük céljaik eléréséhez, véleményeket kell ütköztetniük, és mindehhez szükségük lesz önismeretre. Tehát ugyanúgy meghatározók lesznek azok a készségek, amiket az iskolai „demokráciajáték” során gyakorolhatnak.
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave