Közösséget alkosson a tagság!

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Egy demokratikus közösségben nem kell, hogy a tagok egyenlőek, és különösen nem szükséges, hogy egyformák legyenek. A Rajk például kifejezetten törekszik arra, hogy nagyon különböző családi hátterű diákokat vegyen fel. De ezt csak azért teheti meg, mert nagyon erős közösségépítést folytat a felvételi után. Ugyanis, ha egy közösségben tartós és mély árkok választanak el egyes csoportokat egymástól, akkor a demokrácia nemcsak fenntarthatatlan lesz, de akár károssá is válhat. Ez a szabály van valahol a mögött a felismerés mögött is, hogy széles középosztály nélkül nagyon instabillá válhatnak a nagytársadalmak tömegdemokráciái is: polgárháborúhoz vagy a többség diktatúrájához vezethetnek. Ha egy csoport folyamatosan kisebbségbe kerül, az nagyon frusztráló, és alapjaiban ássa alá a demokráciába vetett hitét.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Minden demokrácia alapja tehát a közösségépítés. Ennek a Rajkban két fő útja van.
 
Közös identitás, kultúra építése

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Rajkosok vagyunk, hellyel-közzel ugyanazt gondoljuk arról, hogy ez mit jelenthet, és nem kérdőjelezzük meg a másik „rajkosságát”. Létezik – egy persze folyton, lassan változó – konszenzus arról, hogy illik viselkedni az együttélésünk során. Közös ünnepeink, katartikus emlékeink vannak (sztorik, amiket jól esik meghallgatni ezredszer is, persze mindig kicsit más formában, mint a népmeséket vagy régi harcosok nagy tetteit). Vannak írott és íratlan szabályaink, rituáléink, saját várunk (épület) és persze focicsapatunk, amely különböző egyetemi bajnokságokban indul („Makarenkói pofon” a neve, mert naná: van egy csomó belső poén, utalás, kívülről érthetetlen tolvajnyelv is).
 
A másik út az egyéni kapcsolathálók szövete
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A Rajkban mindenki ismer mindenkit legalább névről, fontos tulajdonságairól, legalábbis hall nevezetesebb cselekvéseiről. Sokat teszünk azért, hogy az egyénnek változatos kapcsolathálója alakuljon ki. A Rajkot ugyanis sok kisközösség alkotja (erősebb és lazább baráti, szakmai kapcsolatok, különböző mikroidentitásokra épülő kis csoportok), amelyek között viszont nagyon sok személyi átfedés és átívelő kapcsolat van. Így épül ki a nagyközösségnek a sűrű szövete. Ezért nem tudnak tartósan kialakulni stabil, egymással ellentétben álló klikkek (persze időnként létrejönnek, de szinte mindig feloldódnak pár hónap alatt).1

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Ez így általánosan talán túl triviálisnak hangzik, de gondoljunk csak bele, mennyiféle szervezetnél lesz ez a kulcskérdés: valódi közösséget alkot-e az a tagság, amire a demokratikus intézményeinket akarjuk építeni? Például egy szakkollégiumban, ahol nagyon másféle szakmaterületek élnek együtt, van-e a csoportok között elég kapcsolat? Hát egy cégnél, ahol a különböző szervezeti egységek között nincs átjárás? Egy iskolában, ahol az osztályokon belüli identitás erős, de az osztályok között nincsenek személyes ismeretségek? Vagy egy olyan iskolában, ahol nagy korkülönbségű gyerekek tanulnak együtt? Kellő kapcsolati szövet építhető-e egy kisebb, mondjuk 30-40 fős közösségben vagy egy nagyobb, több száz fősben?

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Félreértés ne essék, nem azt állítom, hogy ha két vagy több csoport, közösség között nincs elég kapcsolat, akkor a demokrácia működésképtelen. Egyáltalán nem! Azt állítom, hogy ezekben az esetekben több autonóm demokratikus közösséget kell létrehoznunk, és nem szabad összekényszerítenünk egy demokráciába a nem összetartozókat!

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Viszont az autonóm demokratikus közösségek között már kialakítható a demokratikus vita és több ilyen közösség között akár egy képviseleti demokratikus fórum is! Így működik a szakkollégiumi mozgalom, illetve ennek koordinációs fóruma, az Interkoll. A Rajk demokráciamodellje a demokrácia alapegységének felépítéséről szól. Ilyen alapegységeket további demokratikus szinteken lehet összekapcsolni.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Hiszem, hogy a tömegdemokráciáink jelenlegi válságából is ez lehet a kiút! Megtalálni a demokrácia megfelelő alapegységeit, a valódi közösségeket, és ezek egymásra épülő hálózataiból felépíteni szintenként a társadalmi szintű demokratikus rendszereket.
 
Megfelelő fórumai, szabályi keretei legyenek a vitáknak, megfelelő szavazási szabályok aggregálják a véleményeket!
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A demokratikus fórumoknak két halála van: a döntésképtelenség és az érdektelenség. A sehova sem vezető viták, bohózatba forduló szavazások pokollá tehetik a mégoly elkötelezett demokraták közösségeit is. Ezzel szemben a demokratikus vitának és döntéseknek a közösség ünnepeivé kell válniuk, és a nehéz konfliktusokat katarzissal kell feloldaniuk. Ez pedig alapvetően technika kérdése, amiről széles szakirodalom van, amiből lehet tanulni.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Természetesen itt nem kezdjük el a téma részletes tárgyalását, és még csak azt sem mondanám, hogy a Rajk tökéletes lenne ebben! Bizony vannak sehová sem vezető vitáink és néha bohózatba forduló jelenetek, de szerencsére viszonylag kevés. És igyekszünk ezekből is tanulni!2 Itt inkább néhány alapelvet mutatnék be, a részletes tárgyalásra találhat példát a könyv más részeiben az olvasó.
 
Döntést igénylő kérdésekben csak jól körülhatárolt, kidolgozott, a következményeket feltáró alternatívák kerülhetnek vitára!
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Nem tartunk ügydöntő szavazást arról, hogy holnaptól szűnjön meg a globális felmelegedés vagy hogy az örök életet elvben támogatjuk! Csak olyan kérdéseket vitatunk meg és döntünk el, amire ráhatásunk van, amelyből levonható a döntés következménye és az elhatározott cselekvés. Ehhez sokszor többszintű vitára van szükség (kiscsoportok vagy a DB vitatja meg az alternatívákat, a pontos kérdésfeltevést és a szükséges magyarázatokat). Ehhez képest jelenleg a világban és Magyarországon is a népszavazás intézményrendszere nem felel meg ezeknek a kritériumoknak.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Természetesen más a logikája és mechanizmusa a döntéshez nem vezető elvi vagy szakmai kérdésekben folytatott vitáknak. Sok ilyen is van a Rajkban, de általában ezeket is átgondolt vitaindító vezeti fel.
 
Világos, mindig döntésre vezető szavazási szabályokat kell alkalmazni!
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A Rajkos szavazási rendszer folyamatosan zárja ki az irrelevánssá vált döntési alternatívákat. Ez nagyon fontos, mert pusztán azzal, ha nem így bonyolítjuk le a szavazást, olyan eredményre juthatunk, amivel a közösség nagyobbik része nem elégedett (és itt ugyancsak jó ellenpéldák a végtelenül, igen-nemre leegyszerűsített, brexittípusú népszavazások és konzultációs kérdések). Mindig lehet nemmel szavazni. (Sokszor felmerült a kérdés, de hát csak egy jelölt van, akkor is? Igen, ilyenkor a nem szavazat azt jelenti, hogy nem töltjük be ezt a tisztséget, nem adjuk ki ezt a díjat – ennek minden következményével! Nagyon fontos ezekben a helyzetekben, hogy legalább a közösség vezetői – jó esetben a vitavezető – ismerjék, és értsék is a saját szabályzatukat, meg tudják magyarázni, hogy az egyes szavazatoknak mi a jelentése, miből mi következik, és akár azt is, hogy az egyes szabályoknak mi a háttérértelme). Nem alakulhat ki döntetlen – ilyenkor előre meghatározott szabályok alapján, de el kell dőlnie a kérdésnek (lehet az sorsolás vagy valakinek a szavazata egy hajszállal nagyobb súlyú – a Rajkban a DB titkáré az; de döntés, azaz katarzis nélkül nem zárunk le drámát). És végül nem születhetnek egymásnak ellentmondó döntések egy ülésen (egymás utáni üléseken nyilván a frissebb felülírja a régebbit). Ez is oly triviálisnak tűnik, pedig sajnos még a szakkollégiumi gyakorlatban (de nem a Rajkban) is tudunk példát arról, hogy egy szavazás után páran elhagyták a termet, ekkor gyorsan újra szavaztak ugyanabban a kérdésben már más eredménnyel – hosszú ideig mérgező konfliktus magvait szórták el ezzel.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

 
Kulcskérdés az információk teljes körű hozzáférhetősége!
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Klasszikus antidemokratikus gyakorlat, hogy döntési kényszert hoznak létre – több száz oldal átnézésére adnak irreálisan kevés időt, nem hozzáférhetők a döntéshez szükséges adatok és érvek, vagy elbújtatják az igazi döntési kérdéseket (salátatörvények, kisbetűs kiegészítések). Ezeket a gyakorlatokat csírájában kell kiirtani egy hiteles demokratikus közösség gyakorlatából. Ha akár csak ennek vélelme felmerül, legyen rá lehetőség, hogy akár a közösség kisebbségi része is azonnal leállíthassa a döntést (ilyen a Rajkban élesben nem igazán merül fel, mert a korábbi döntés-előkészítő fázisban fennakadnának az ilyen praktikák).
 
Ne legyen obstrukció!
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Persze a másik oldali elhajlás is veszélyes. Olyan szabályokat kell alkalmazni, amelyek mellett egyszerűen nem kifizetődő az obstrukció alkalmazása. Az obstrukció csak akkor indokolható, ha egyébként sem működik a demokratikus folyamat – akkor ez egyfajta sztrájk, de ekkor is a demokratikus folyamat lejáratását jelenti. Ezért minden demokráciának védenie kell magát az obstrukció ellen. A demokrácia rengeteg előnyéről van szó itt, de ki kell mondanunk, hogy a reakciógyorsaság gyenge pont lehet, amire oda kell figyelni.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Bizony, sajnos emlékszem olyan példára, amikor maga a Rajk egy szakkollégiumi mozgalmi fórumon gyakorlatilag az obstrukció eszközét választotta; 20-30 hosszú felszólalással igyekezett kifárasztani a többi szakkoli képviselőjét – nem vagyok rá büszke! Ráadásul nem is vezetett eredményre.
1 A Rajk történelmi hagyománya szerint egyszer, a 80-as évek elején alakult ki egy stabil árok a kollégium két csoportja között, aminek vége az egyik társaság kiválása és egy új szakkollégium – a TEK – megalapítása lett.
2 Persze a rajkos viták, DB-k, Kollégiumi Gyűlések hibáiról, végeláthatatlanságáról minden végzett rajkos imád sztorizni. A munkahelyi értekezletekről, társasházi gyűlésekről vagy ad absurdum parlamenti vitákról már kevésbé. Talán még hibáikban is izgalmasabbak a rajkos fórumok.  
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave