Barzó Pál

Idegsebészet


Koponyaalapi rekonstrukció

A kiterjesztett endonasalis reszekciók indikációjának legfőbb korlátja az eltávolított szöveti defektus (koponyaalapi csont, dura, lágy részek) rekonstrukciójának lehetősége. A koponyaalap helyreállításának célja a koponyaüreg és a sinonasalis tractus elválasztása, a neurovascularis képletek megóvása, a posztoperatív liquorfistula megelőzése, az aszcendáló intracranialis fertőzések (meningitis, abscessus) és a pneumoencephalus kivédése. A kis liquorfistulák 95%-os hatékonysággal zárhatók szabadgraft-technikával (umbilicalis zsír, temporalis fascia vagy fascia lata, csont vagy porc az orrkagylókból vagy a septum nasiból). A szintetikus anyagok közül a Gore-Tex, porózus polietilén lemez vagy hidroxiapatit mint csontpótló használatos. Mindezek rögzítéséhez, tömítéséhez szövetragasztó is alkalmazható. Nagy és komplex defektusok zárásához multilayer (többrétegű) technika szükséges. A belső két réteg általában a defektust legalább egyharmaddal meghaladó méretű fascia lata, amelyet az underlay (a dura és a koponyaalapi csont határa) és az overlay (a csont és a mucosa határa) közé helyezünk be, harmadik rétegként pedig az orrüreg felől érnyeles lebennyel (Haddad-lebeny, alsó vagy középső kagyló lebenye, temporoparietalis lebeny, transfrontalis-galeopericranialis lebeny, Oliver palatális lebeny) fedjük, szövetragasztóval tömítjük, és néhány napig alátámasztjuk orrtamponnal (jodoformos géz vagy Merocel). Az orrtampon használatát számos centrumban már nem tartják szükségesnek. Az intracranialis liqouornyomást átmenetileg (5–7 nap) lumbalis drén használatával csökkentjük.

Idegsebészet

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 059 902 3

Munkám során mindenkor fontosnak tartottam azt az oktatásra, képzésre vonatkozó – talán Környey által megfogalmazott – elvárást, miszerint „minden gyakorló orvosnak ismernie kell az ideggyógyászati és az idegsebészeti betegségek kezdeti, jó prognózist nyújtó alakjait, nehogy a betegek túl későn kerüljenek szakorvos kezébe”.

Az idők folyamán sajnálattal kellett azonban tapasztalnom, hogy az egymást követő tanügyi reformoknak és a specializációnak már azok a szakmák is kezdtek áldozatul esni, amelyeknek nem csupán egy-egy panasszal, tünettel vagy betegségformával, hanem az egész emberrel kellett foglalkozniuk.

Munkatársaimmal arra vállalkoztunk, hogy olyan, az orvostanhallgatók és a gyakorló orvosok munkáját is segítő könyvet állítsunk össze, amelyben ismertetésre kerülnek mindazok a neurológiai kórformák, amelyeknek gyógykezelésében az idegsebészeti ellátás indokolt vagy komolyan mérlegelendő.

Bízunk abban, hogy a könyvünkben megjelenő szemlélet, a diagnosztikai és terápiás ajánlások hasznos tanácsokként szolgálnak mind az orvosok, mind a betegek számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/barzo-idegsebeszet//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave