Niese Siegfried

Hevesy György 1885-1966

Tudomány határok nélkül


A maghasadás felfedezése

Amikor Enrico Fermi 1934-ben először mérte meg maghasadás során keletkezett nuklidok aktivitását – anélkül, hogy ezzel tisztában lett volna –, Hevesy még Freiburgban dolgozott. Ida Noddack már 1934 nyarán, a leningrádi Mengyelejev-kongresszuson felvetette, hogy a Fermi által „megtalált” 93-as elem esetében valójában maghasadás során keletkezett töredékekről lehet szó.295 Feltételezését csak négy évvel később sikerült igazolni. Lise Meitner 1938 végén Svédországban kapta kézhez azt a híres levelet, amelyben Otto Hahn nevezetes publikációjának közzététele előtt megírta neki, hogy az urán neutronbesugárzása során nem rádium, hanem bárium keletkezik. Amíg Németországban tartózkodott, Lise Meitner mindvégig részt vett azokban a kísérletekben, amelyek a „különös rádiumizotópok” megfigyeléséhez vezettek. 1938 végén sem kételkedett Hahn megállapításában. Otto Robert Frisch karácsonykor meglátogatta Meitnert. Miközben megbeszélték Hahn és Fritz Strassmann kísérleteinek eredményeit, rájöttek, hogy az urán hasadása során báriumizotópok keletkeztek.

Hevesy György 1885-1966

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 156 1

Hevesy György (1885–1966) Budapesten született jómódú zsidó család ötödik gyermekeként. Felmenői között kereskedőket, birtokosokat és gyárosokat találunk. Jelentős felfedezések és találmányok fűződnek a nevéhez a fizika, kémia, geológia, biológia és az orvostudomány területén. Felfedezte a hafniumot, nukleáris elemző módszereket dolgozott ki, a nevéhez köthető a röntgenfluoreszcencia-analízis kidolgozása és az izotópszétválasztás, valamint a nukleáris medicina mint tudományág alapjainak lefektetése. 1943-ban kémiai Nobel-díjat kapott „az izotópok nyomjelzőként való alkalmazásáért a kémiai folyamatok vizsgálatában”.

Hevesy korának számos neves tudósát ismerte személyesen, többekkel dolgozott együtt, többekhez fűzte szoros barátság. Siegfried Niese életrajza bemutatja Hevesy tudományos eredményeit és azokat a sokszor nehéz körülményeket, amelyek között ezek születtek. Számos részletet idéz Hevesy levelezéséből. Ezekből egy olyan ember portréját ismerhetjük meg, aki a legnehezebb időkben sem vesztette el a humorérzékét, és tisztelettel tekintett embertársaira.

Hivatkozás: https://mersz.hu/niese-hevesy-gyorgy-1885-1966//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave