Niese Siegfried

Hevesy György 1885-1966

Tudomány határok nélkül


A feladat: a rádium-D elválasztása az ólomtól

1911 őszén Rutherford új feladattal bízta meg Hevesyt. Saját vizsgálataihoz Rutherfordnak szüksége lett volna egy megbízható rádium-D-forrásra. Mivel ennek huszonkét év a felezési ideje, egy ilyen preparátummal igen sokáig lehet dolgozni. Ehhez a radioaktív elemhez úgy juthattak hozzá, hogy salétromsavval leoldották egy üvegampulla faláról, amelyben rádium-emanációt tároltak. Az emanáció bomlása során rádium-D csapódik ki az üveg falán, meglehetősen tiszta formában. A rádium-D a rádium bomlástermékeként megtalálható az uránszurokércben és minden más uránásványban is, illetve a rádium előállítása során visszamaradó anyagokban. Ezek azonban nagyobb mennyiségű, a fémércekből származó ólmot is tartalmaznak. Az osztrák kormány Rutherford rendelkezésére bocsátott rádium-előállítás során visszamaradt néhány 100 kg ólom-kloidot. Zsákokban tárolták a laboratórium pincéjében. Egy nap Rutherford azt a feladatot adta Hevesynek, hogy ezekben a maradványokban válassza el a rádium-D-t az ólomtól. És hozzátette: „Fiam, ha tényleg olyan ügyes, elválasztja a rádium-D-t attól a sok kellemetlen ólomtól.” Különböző alkalmakkor Hevesy gyakran emlegette Rutherford megjegyzését, írt is róla,68 így aztán a klasszikus radiokémia egyik legismertebb szállóigéjévé vált. Karl Andreas Hofmann és Eduard Strauß már 1900-ban megállapították, hogy az uránszurokérc feldolgozása során a rádium-D együtt válik ki az ólommal. A magyar Szilárd Bélának azonban 1908-ban Párizsban sikerült bizonyos előrehaladást elérnie a szétválasztásukban.69 Később több tudós is próbálkozott a feladattal – sikertelenül. 1910-ben Heinrich Herchfinckel sem talált megoldást,70 de Rutherford talán még bízott a szétválasztás sikerében.

Hevesy György 1885-1966

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 156 1

Hevesy György (1885–1966) Budapesten született jómódú zsidó család ötödik gyermekeként. Felmenői között kereskedőket, birtokosokat és gyárosokat találunk. Jelentős felfedezések és találmányok fűződnek a nevéhez a fizika, kémia, geológia, biológia és az orvostudomány területén. Felfedezte a hafniumot, nukleáris elemző módszereket dolgozott ki, a nevéhez köthető a röntgenfluoreszcencia-analízis kidolgozása és az izotópszétválasztás, valamint a nukleáris medicina mint tudományág alapjainak lefektetése. 1943-ban kémiai Nobel-díjat kapott „az izotópok nyomjelzőként való alkalmazásáért a kémiai folyamatok vizsgálatában”.

Hevesy korának számos neves tudósát ismerte személyesen, többekkel dolgozott együtt, többekhez fűzte szoros barátság. Siegfried Niese életrajza bemutatja Hevesy tudományos eredményeit és azokat a sokszor nehéz körülményeket, amelyek között ezek születtek. Számos részletet idéz Hevesy levelezéséből. Ezekből egy olyan ember portréját ismerhetjük meg, aki a legnehezebb időkben sem vesztette el a humorérzékét, és tisztelettel tekintett embertársaira.

Hivatkozás: https://mersz.hu/niese-hevesy-gyorgy-1885-1966//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave