Niese Siegfried

Hevesy György 1885-1966

Tudomány határok nélkül


A zsidó származású és külföldi kollégák sorsa

Hevesy közvetlen munkatársai közül csak Ernst Alexandert bocsátották el. Hevesy mint a Természettudományi–Matematikai Kar dékánja 1933. február 20-án kérvényezte a karlsruhei Kultusz- és Oktatásügyi Minisztériumnál Alexander egyetemi magántanári engedélyének megerősítését, amelynek megadásáról a kari tanács február 17-i ülésén döntött. A minisztérium 1933. március 7-én jóváhagyta Alexander habilitációját, de nem sokkal ez után, április 18-án Wolfgang Soergel dékán aláírásával megkapta a felmondólevelét. A Kultusz-, Oktatás- és Igazságügyi Minisztérium szeptember 27-én arról tájékoztatta az egyetem rektorát, hogy Robert Wagner birodalmi helytartó 1933. szeptember 22-i 660. számú határozatával visszavonta Dr. Ernst Alexander magántanár tanítási engedélyét. Alexander ezután „turistaként” elutazott Jeruzsálembe, amely akkoriban brit mandátumterület volt. 200 font kölcsönnel „tőkepénzesként” bevándorlási bizonyítványt kapott, és az országban maradhatott. Már évek óta cionista volt, ezért döntött úgy, hogy Jeruzsálembe költözik. Ő hozta létre a jeruzsálemi Héber Egyetem Kísérleti Fizikai Intézetét. Elsősorban szilárdtestfizikai kutatásokkal foglalkozott, és tanított. Elismert tudós és egyetemi tanár lett Izraelben.239

Hevesy György 1885-1966

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 156 1

Hevesy György (1885–1966) Budapesten született jómódú zsidó család ötödik gyermekeként. Felmenői között kereskedőket, birtokosokat és gyárosokat találunk. Jelentős felfedezések és találmányok fűződnek a nevéhez a fizika, kémia, geológia, biológia és az orvostudomány területén. Felfedezte a hafniumot, nukleáris elemző módszereket dolgozott ki, a nevéhez köthető a röntgenfluoreszcencia-analízis kidolgozása és az izotópszétválasztás, valamint a nukleáris medicina mint tudományág alapjainak lefektetése. 1943-ban kémiai Nobel-díjat kapott „az izotópok nyomjelzőként való alkalmazásáért a kémiai folyamatok vizsgálatában”.

Hevesy korának számos neves tudósát ismerte személyesen, többekkel dolgozott együtt, többekhez fűzte szoros barátság. Siegfried Niese életrajza bemutatja Hevesy tudományos eredményeit és azokat a sokszor nehéz körülményeket, amelyek között ezek születtek. Számos részletet idéz Hevesy levelezéséből. Ezekből egy olyan ember portréját ismerhetjük meg, aki a legnehezebb időkben sem vesztette el a humorérzékét, és tisztelettel tekintett embertársaira.

Hivatkozás: https://mersz.hu/niese-hevesy-gyorgy-1885-1966//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave