Niese Siegfried

Hevesy György 1885-1966

Tudomány határok nélkül


A mesterséges radioaktivitás vizsgálata

A mesterséges radionuklidok kutatását Hevesy a kálium és a ritkaföldfémek aktiválásával kezdte. A ritkaföldfémekből neutronok hatására keletkező radioaktív izotópok tulajdonságait vizsgálta. Azt is sikerült igazolnia, hogy a kálium radioaktivitásáért a 40-es káliumizotóp felelős.257 Ennek a kérdésnek a megválaszolásával már foglalkozott egy ideje, de korábban nem kapott egyértelmű eredményt. A Hevesy által elkülönített káliumizotópok atomtömegét először Otto Hönigschmid határozta meg. Az ő eredményei alapján a 41-es káliumizotóp lett volna radioaktív. Hevesy még egyszer elvégeztette a méréseket a Harvardon tanító amerikai Gregory Baxterrel, akivel az angliai Harwellben találkozott. Baxter eredményei arra utaltak, hogy a radioaktivitás forrása az akkor még ismeretlen 40-es káliumizotóp. Ezt igazolták Aston vizsgálatai is. Aston idős ásványokban, amelyek sok káliumot tartalmaztak, kalciumot azonban nem, nem tudott kimutatni 41-es kalciumizotópot. Ha a K-41 lett volna a kálium radioaktív izotópja, stabil Ca-41 kalciumizotóppá kellett volna bomlania, és minden káliumtartalmú, idős ásványban jelen kellett volna lennie. Ma már tudjuk, hogy a Ca-41 radioaktív, és stabil K-41 izotóppá alakul. Amikor káliumot sugárzott be neutronokkal, Fermi is kimutatott egy rövid életű radioaktív káliumizotópot. Hevesy ugyanezt az izotópot találta meg szkandium besugárzása során, illetve Hilde Levivel kalcium besugárzásakor: K-42 káliumizotópként azonosították.

Hevesy György 1885-1966

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 156 1

Hevesy György (1885–1966) Budapesten született jómódú zsidó család ötödik gyermekeként. Felmenői között kereskedőket, birtokosokat és gyárosokat találunk. Jelentős felfedezések és találmányok fűződnek a nevéhez a fizika, kémia, geológia, biológia és az orvostudomány területén. Felfedezte a hafniumot, nukleáris elemző módszereket dolgozott ki, a nevéhez köthető a röntgenfluoreszcencia-analízis kidolgozása és az izotópszétválasztás, valamint a nukleáris medicina mint tudományág alapjainak lefektetése. 1943-ban kémiai Nobel-díjat kapott „az izotópok nyomjelzőként való alkalmazásáért a kémiai folyamatok vizsgálatában”.

Hevesy korának számos neves tudósát ismerte személyesen, többekkel dolgozott együtt, többekhez fűzte szoros barátság. Siegfried Niese életrajza bemutatja Hevesy tudományos eredményeit és azokat a sokszor nehéz körülményeket, amelyek között ezek születtek. Számos részletet idéz Hevesy levelezéséből. Ezekből egy olyan ember portréját ismerhetjük meg, aki a legnehezebb időkben sem vesztette el a humorérzékét, és tisztelettel tekintett embertársaira.

Hivatkozás: https://mersz.hu/niese-hevesy-gyorgy-1885-1966//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave