Kisdi Barbara

A kulturális antropológia története, elméletei és módszerei


Prológus

Egyetemi jegyzetet írni mindig nagy kihívás, mert ezzel az oktató többé-kevésbé meghatározza, hogy mit is fog számon kérni. Csak hát mi kérhető számon a kulturális antropológia esetében? Az elmélet? Vagy a módszerek elmélete? Egy olyan tudományban, amely maga is azt állítja, hogy nincsenek jól követhető módszerei, sem vitathatatlan elméletei, hiszen mondanivalójának középpontjában éppen a szubjektivitás tudományos kutatása áll, amely sokkal inkább érzékenységet, mint módszertani és elméleti arzenált vár el annak művelőjétől? Nos, mint látni fogjuk, a modern antropológia – akár a többi társadalomtudományi diszciplína – már több ízben hozzálátott, hogy meghatározza önnön helyét a tudományok között, s hogy rákérdezzen kutatási relevanciájára. Ezt azonban nem azért teszi, mert bizonytalan saját hasznosságában, hanem azért, mert mára egyértelművé vált, hogy az emberekről mindig nehézkes szűk kategóriákban beszélni, s olyan állításokat megfogalmazni, amelyek nem biztos, hogy éppen azt a tartalmat adják vissza, amelyet a kutatott kultúra tagjai értenek alatta. Ennélfogva a kulturális antropológia elméletét megérteni, megtanulni csak úgy lehetséges, ha az erre vállalkozó mindig elolvassa azokat a tanulmányokat, terepmunkán alapuló leírásokat, amelyekről jelen kötetben is szó lesz. Mindazonáltal – sokak tapasztalata szerint – az antropológiai művek olvasása mindenfajta „iránytű” nélkül igen nagy káoszhoz vezethet. Jelen írás tehát arra vállalkozik, hogy iránytűt adjon a kulturális antropológia megismeréséhez, az antropológiai szövegek olvasásához, illetve annak megértéséhez, ami a kulturális antropológia tárgya: az ember kulturális viselkedéséhez.

A kulturális antropológia története, elméletei és módszerei

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 257 5

A jegyzet abból a tapasztalatból született, hogy – noha számos kitűnő és hasznos könyvre és publikációra támaszkodhatunk – nincsen olyan összefoglaló írásmű, amely a kulturális antropológia történetét, elméleteit és alapvető módszertanát magyar nyelven teszi közzé. Sokkal gyakoribbak az olyan tematikájú könyvek, amelyek az antropológiai kutatás jellemző területein haladnak végig (mint Hollós Marida [1995] vagy Thomas H. Eriksen [2009] könyve), illetve van olyan (mint Paul Bohannan és Mark Glazer Mérföldkövek a kulturális antropológiában [1997] című kötete), amely neves antropológusok több híres művéből közöl szemelvényeket. Ezek a könyvek nagy segítséget nyújtanak az antropológia megértésében, jelen jegyzet is erősen támaszkodik rájuk, de a nem antropológia szakos hallgatóknak túlontúl szerteágazónak (és talán túlságosan nagy falatnak) bizonyultak.

Fontos hangsúlyozni, hogy a jegyzet nem antropológia szakos hallgatók számára készült, hanem olyan bölcsészek és társadalomkutatók részére, akik a kulturális antropológiát abból a célból hallgatják, hogy szemléletmódjukat szélesítsék, az ember „kreatív sokszínűségét” (Leach, 1996: 149) megismerjék.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kisdi-a-kulturalis-antropologia-tortenete-elmeletei-es-modszerei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave